Ernő Rubik, tvorca svetoznámeho hlavolamu, oslavuje 75 rokov
TASR
TASR

Ernő Rubik, tvorca svetoznámeho hlavolamu, oslavuje 75 rokov

V 80. rokoch 20. storočia sa podarilo predať vyše 100 miliónov kusov Rubikovej kocky.

Ernö Rubik, archívna snímka. — Foto: TASR/AP

Budapešť 13. júla (TASR) - Rubikova kocka, ktorá sa dostala dokonca aj Oxfordského slovníka anglického jazyka (Rubik's Cube), má v tomto roku 45 rokov. Vynálezca tohto hlavolamu, maďarský architekt, dizajnér a sochár Ernő Rubik, bude mať v sobotu 13. júla 75 rokov. Dátum narodenia Ernőa Rubika, 13. júl, sa stal Medzinárodným dňom rébusov a hlavolamov.

Jeden z najznámejších tvorcov hlavolamov Ernő Rubik sa narodil 13. júla 1944 v Budapešti v rodine leteckého inžiniera a spisovateľky. Vyštudoval architektúru a dizajnérstvo interiérov na Technickej univerzite v Budapešti, kde promoval v roku 1967. V rokoch 1971-75 pracoval ako architekt na Univerzite umeleckého priemyslu a dizajnu v Budapešti. Študentom prednášal o možnostiach kombinovania tvarov a častí a učil ich vnímať geometriu priestorovo.

Už v tom čase sa zamýšľal nad vytvorením priestorového hlavolamu, na ktorom by zužitkoval svoje znalosti. Dotyčným mechanickým hlavolamom sa napokon v roku 1974 stala kocka pozostávajúca z rôznofarebných menších kociek pričom cieľom je, aby v zloženom stave kocka mala každú veľkú stranu jednofarebnú. Štandardne má kocka 3x3x3 menších kociek. Rubik kocku patentoval pod názvom Magická kocka 30. januára 1975 pod číslom HU170062.

Dostupné sú aj iné varianty kocky - 2x2x2, 4x4x4 (nazývaná aj Rubikova pomsta) či 5x5x5. Vo vnútri kocky je mechanizmus umožňujúci ľubovoľnú vrstvu deviatich menších kociek otočiť.

V roku 1979 bola kocka predstavená na veľtrhu v Norimbergu, ale bez úspechu. Až v nasledujúcom roku po prezentácii Magickej kocky v Londýne, Paríži a New Yorku sa dostavil aj úspech. Odborník na hračky maďarsko-židovského pôvodu Tom Kremer (1930-2017) predvídal obchodný potenciál kocky a podieľal sa na rokovaniach o podpisovaní licenčných zmlúv a predaji.

V 80. rokoch 20. storočia sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom. Už 5. júna 1982 sa v Budapešti konali prvé majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky. V hlavnom meste Maďarska vtedy súťažilo 19 "pretekárov" - najrýchlejší bol Minh Thai z USA s časom 22,95 sekundy. Mimochodom, v tomto roku sú majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky stanovené na 11.-14. júla 2019 v austrálskom Melbourne. Najnovší rekord v skladaní Rubikovej kocky drží Tu Jü-šeng z Číny z 24. novembra 2018, keď Rubikovu kocku 3x3x3 zložil za 3,47 sekundy.

V 80. rokoch 20. storočia sa podarilo predať vyše 100 miliónov kusov Rubikovej kocky. V Maďarsku sa Rubik stal redaktorom časopisu o hrách v časopise ...És játék (...A hry). V roku 1987 pracoval ako profesor na plný úväzok. Začiatkom 90. rokov zasadol do predsedníckeho kresla Maďarskej akadémie inžinierstva (Magyar Mérnöki Akadémia), kde založil Medzinárodnú Rubikovu nadáciu podporujúcu osobitne talentovaných mladých inžinierov a priemyselných dizajnérov.

Rubik je držiteľom viacerých maďarských i zahraničných ocenení.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…