Veronika s rodinkou žila rok a pol vo svete a nezaplatila za to ani cent. Nový cestovateľský hit môžete skúsiť aj vy
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Veronika s rodinkou žila rok a pol vo svete a nezaplatila za to ani cent. Nový cestovateľský hit môžete skúsiť aj vy

Majitelia nehnuteľností z celého sveta radi prenechajú svoju bývanie cudzím ľuďom, keď vedia,  že o ich majetok bude dobre postarané.

Veronika všetkým ukázala, že sa dá cestovať aj po narodení dieťaťa a ešte sa dá aj ušetriť. — Foto: Archív: VU

BRATISLAVA 13. júla – Vycestovať z domu na celé týždne ale aj na pár dní môže znamenať fúru komplikácii. Od bežného chodu domácnosti a možných problémov až po starostlivosť o domáce zvieratá. Majitelia nehnuteľností sú tak ochotní prenechať svoj dom úplne cudziemu človeku, len aby sa oň a zvieratá postaral.

Veronika tak dokázala vďaka house sittingu bývať v 20 rôznych domácnostiach a spoznať 20 rôznych rodín a to úplne zadarmo. Služba je veľmi populárna predovšetkým v Austrálii, v USA a v západnej Európe ale čoraz častejšie sa objavujú ponuky aj z ostatných kútov sveta.

Veronika aj vďaka house sittingu precestovala svet aj s malou dcérkou.
Veronika aj vďaka house sittingu precestovala svet aj s malou dcérkou. Foto: Archív: VU

„O house sittingu som sa dozvedela v 2014, keď sme známej v Austrálii spomenuli, koľko peňazí minieme za nájom. Vtedy nám to prišlo úplne neuveriteľné, že niečo takéto vôbec existuje,“ hovorí Veronika Uchytilová v rozhovore pre Dobré noviny.

Možnosti sú široké

Ponuky voľného ubytovania zastrešuje niekoľko rôznych webových stránok. Stačí si len vybrať, väčšina je však za poplatok.

„Ponuky na house sitting nájdete na dve noci, ale aj na týždeň, mesiac, pol roka alebo rok. Raz sme strážili mačku v Prahe na byte na víkend, lebo majitelia šli niekam na chalupu s priateľmi. Strážili sme však aj mačku skoro dva mesiace, keď majiteľky odišli do Afriky na poznávací zájazd,“ spomína Veronika.

Mnohým majiteľom vyhovuje, aby sa o ich domov starala rodina s deťmi.
Mnohým majiteľom vyhovuje, aby sa o ich domov starala rodina s deťmi. Foto: Archív: VU

Každý majiteľ túži vybrať do svojho domova čo najlepšieho človeka. Výber prebieha osobne alebo cez skype a preferencie majiteľov sa rôznia. Niektorí uprednostňujú slobodných jednotlivcov, iní rodiny s deťmi.

Veronika si vyberala domácnosti s mačkami a miesta, kde neboli vysoké nároky. V ponuke sa totiž objavujú aj domy s celou farmou zvierat.

Foto: Aj o túto mačku sa starala Veronika s rodinou. Archív: VU

„Zvyčajne sme museli pravidelne chodiť so psom na prechádzky, upratovať po mačke a samozrejme, kŕmiť zvieratá. Polievali sme kvety, vyberali poštovú schránku. Starali sme sa o dom a žili v ňom tak, ako ich majitelia. Vždy bolo naším cieľom to, aby sa majitelia vrátili minimálne do rovnako čistého domu, z ktorého odchádzali,“ vysvetľuje.

Cestovanie s dieťaťom mení pohľad na svet

S majiteľmi domov boli počas celého času v kontakte. Okrem utvrdenia sa v tom, že doma je všetko v poriadku, dostávali aj aktuálne fotografie svojich domácich miláčikov. Majitelia vždy dostanú aj správu o tom, keď sa niečo pokazí, alebo treba v dome niečo vymeniť.

Veronika jednu zo svojich ciest do Austrálie cez house sitting absolvovala aj so svojou malou dcérkou. O svojich skúsenostiach z ciest píše blog Máma na cestách. „Pred tým, ako sa nám narodila dcéra, nám všetci vraveli, aby sme cestovali, kým sa dá, lebo potom sa už nikde nedostaneme. Chcela som teda sebe aj ostatným dokázať, že to tak nie je a paradoxne sme začali cestovať ešte viac s príchodom Emmičky,“ hovorí Veronika.

„Vďaka nej sa na druhej strane rýchlejšie zoznamujeme a nadväzujeme kontakt s ľuďmi, s ktorými by sme sa zrejme vôbec nebavili,“ vysvetľuje Veronika. Cestovanie s deťmi je podľa nej obohacujúcejšie, pretože deti vidia svet v úplne iných farbách.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…