Kombajny sa naplno rozbehli na žatvu, najmä na juhu Slovenska
TASR
TASR

Kombajny sa naplno rozbehli na žatvu, najmä na juhu Slovenska

V Bratislavskom kraji žatevné práce začali v 27. týždni, a to zberom repky, jačmeňa ozimného v okresoch Bratislava II a III, Senec, Malacky.

Ilustračné foto. — Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislava 7. júla (TASR) - S nástupom leta a začiatkom letných prázdnin sa začína hlavné obdobie poľnohospodárskych prác. Kombajny sa naplnilo 'rozbehli' do polí zatiaľ najmä v južných a juhozápadných regiónoch Slovenska.

Žatva začala v 26. týždni predovšetkým v regiónoch, respektíve okresoch Galanta, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Senica, Trenčín, Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Trebišov a Michalovce. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

V Trnavskom regióne sa podľa nej práce začali zberom repky a jarných jačmeňov. Žatvu v niektorých lokalitách ovplyvnia aj hraboše, ktoré sa na trnavskej tabuli extrémne premnožili a už týždne tamojším poľnohospodárom požierajú úrodu. Levickí poľnohospodári kosia skoré odrody pšenice, ozimného jačmeňa a ozimného hrachu. V okrese Komárno je aktuálne pozberaných už viac ako 12 % výmery ozimného jačmeňa a 45 % výmery repky.

Holéciová priblížila, že v regióne Bánovce nad Bebravou, ale napríklad aj v južnej časti trenčianskeho regiónu sa žatva začala zberom jačmeňa ozimného. Poľnohospodári dokončili senážovanie, lisujú slamu po žatve.

V Bratislavskom kraji žatevné práce začali v 27. týždni, a to zberom repky, jačmeňa ozimného v okresoch Bratislava II a III, Senec, Malacky. Porasty sú v dobrej kondícii.

Poznamenala, že na Turci tamojší poľnohospodári naznačujú, že pri dobrom počasí začnú kosiť obilie najskôr na budúci týždeň. V niektorých regiónoch, napríklad v Sobranciach, Trebišove alebo Michalovciach, žatvu prerušili dážď, búrky a ľadovec.

Holéciová doplnila, že v oblastiach Oravy, Kysúc, Liptova, Spiša, Šariša, Podpoľania, Starej Ľubovne, horného Zemplína, poduklianskeho regiónu sa žatva ešte nezačala. Na Spiši sa žatva očakáva najskôr o 2 až 3 týždne, aktuálne poľnohospodári robia zelenú žatvu, čiže zbierajú krmoviny a ošetrujú plodiny.

Dodala, že žatva sa ešte len začala a až keď bude obilie v skladoch, možno zhodnotiť, do akej miery bola tohtoročná žatva úspešná. Jej výsledok ovplyvňuje každá hodina zostávajúca do zberu, lebo môže znamenať optimálne počasie, ale aj zahorenie obilia, ale napríklad aj úplné zničenie porastov vplyvom poľahnutia, ľadovca, či prívalových dažďov. Preto sú podľa nej akékoľvek odhady veľmi predčasné a čisto teoretické.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…