Medzinárodný družstevný deň má tému: Družstvá za dôstojnú prácu
TASR
TASR

Medzinárodný družstevný deň má tému: Družstvá za dôstojnú prácu

Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej internetovej stránke konštatovala, že pracovné miesta v družstvách nepredstavujú marginalizovaný jav.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Martin Baumann

New York/Brusel 6. júla (TASR) - Družstvá za dôstojnú prácu. To je v roku 2019 téma Medzinárodného družstevného dňa, ktorý pripadá na prvú júlovú sobotu. V tomto roku je ňou 6. júl.

Zvolenou témou chcela Medzinárodná družstevná aliancia (ICA) zdôrazniť posolstvo, že družstvá sú podniky zacielené na človeka a charakterizuje ich demokratická kontrola, pri ktorej sa priorita dáva na ľudský rozvoj a sociálnu spravodlivosť na pracovisku.

"Družstvá pomáhajú zachovať pracovné miesta a podporovať dôstojnú prácu vo všetkých odvetviach hospodárstva," vyzdvihol prezident ICA Ariel Guarco z Argentíny.

"Pripojte sa k nám 6. júla 2019 a oslávte budúcnosť, v ktorej prioritu majú ľudský rozvoj a sociálna spravodlivosť. Vďaka #CoopsDay sa lokálni, národní a svetoví politickí aktéri, predstavitelia občianskej spoločnosti a verejnosť môžu dozvedieť, ako družstvá prispievajú k vytváraniu dôstojného pracovného prostredia," uviedla ICA na svojej webovej stránke.

Svetová sieť družstiev, členov ICA, predstavuje 310 organizácií v 109 krajinách sveta.

Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej internetovej stránke konštatovala, že pracovné miesta v družstvách nepredstavujú marginalizovaný jav. Podľa najnovších údajov družstvá na svete zamestnávajú, alebo sú hlavným zdrojom príjmov pre vyše 279 miliónov ľudí. Popri tom OSN ďalej uviedla, že pracovné miesta v družstvách majú tendenciu byť trvalejšími a sú lepšie rozmiestnené z pohľadu mestských či vidieckych oblastí.

Medzi ciele Medzinárodného družstevného dňa patrí upriamenie pozornosti širšej verejnosti na činnosť družstiev a na skutočnosť, že ciele OSN a medzinárodného družstevného hnutia sa navzájom dopĺňajú. K ďalším cieľom tohto dňa sa radí aj zdôraznenie prínosu družstevného hnutia do riešenia problémov, do konsolidovania a rozširovania partnerstiev medzi medzinárodným družstevným hnutím a ďalšími aktérmi na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni.

Medzinárodný deň družstiev vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. decembra 1992. Prvýkrát sa Medzinárodný deň družstiev pripomínal v prvú júlovú sobotu roku 1995 na sté výročie Medzinárodnej družstevnej aliancie.

V roku 1844 sa 28 remeselníkov, spracovateľov bavlny v meste Rochdale na severe Anglicka rozhodlo založiť prvé moderné družstvo - The Rochdale Equitable Pioneers Society. V polovici 19. storočia vznikali malé a stredne veľké družstvá na území západnej Európy, Severnej Ameriky aj Japonska.

ICA bola založená v roku 1895 v Londýne. Ide o nezávislé mimovládne združenie. Družstvá podnikajú napríklad v poľnohospodárstve, rybárstve, bankovníctve, ochrane spotrebiteľa, v turistickom ruchu, poisťovníctve, zdravotníctve a sociálnej práci.

Slovensko v nej zastupuje DÚ SR, ktorá vznikla súčasne so vznikom samostatnej SR. Jej ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo 29. decembra 1992 v Sobotišti. DÚ SR okrem toho, že je členskou organizáciou ICA, je aj členom Cooperatives Europe so sídlom v Bruseli.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…