Diplomati počas posledného dňa porady hovorili o ekonomike, EÚ aj OBSE
TASR
TASR

Diplomati počas posledného dňa porady hovorili o ekonomike, EÚ aj OBSE

Francúzska štátna tajomníčka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin pred slovenskými veľvyslancami prízvukovala proeurópsky postoj.

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 5. júla (TASR) - Ekonomická diplomacia, úloha Európskej únie aj OBSE boli témami posledného dňa porady vedúcich slovenských zastupiteľských úradov, na ktorej sa zúčastnili aj hostia z Francúzska a Česka. Svojím príhovorom ju vo štvrtok ukončil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorý diplomatov vyzval na udržanie vysokej profesionality rezortu.

Francúzska štátna tajomníčka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin pred slovenskými veľvyslancami prízvukovala proeurópsky postoj. "Proeurópskosť je dôležitejšia ako veľkosť krajiny," vyhlásila. Európska únia je podľa nej skutočným globálnym hráčom, pričom Európa musí dohliadať na pravidlá medzinárodného poriadku.

Štátny tajomník českého rezortu diplomacie Martin Tlapa zas hovoril najmä o ekonomickej diplomacii. Jednou z foriem inovatívneho prístupu Česka je podľa neho aj zapájanie lokálnych zamestnancov do obchodno-ekonomických aktivít jednotlivých ambasád. "Získavame aj spätnú väzbu od podnikateľského sektora a na základe týchto skúseností sa snažíme neustále zefektívňovať. Základom je komunikácia," uviedol.

Pred záverečným prejavom ministra si veľvyslanci vypočuli štátneho tajomníka rezortu zahraničia Lukáša Parízka, ktorý predstavil slovenské aktivity v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V samostatnom paneli tiež spolu s poslancom Martinom Klusom (SaS) vyhodnotili predsednícke aktivity Slovenska v OBSE.

S českým kolegom aj francúzskou kolegyňou predstavitelia slovenského rezortu diplomacie rokovali aj bilaterálne. V súvislosti s Francúzskom vyzdvihli napríklad strategickú angažovanosť Paríža v regióne strednej a východnej Európy. S Tlapom zas Parízek hovoril najmä o obchodných vzťahoch.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…