Slovenská akadémia vied ocenila vedcov na Smolenickom zámku
TASR
TASR

Slovenská akadémia vied ocenila vedcov na Smolenickom zámku

Cenu SAV si na Smolenickom zámku prevzali kolektívy pracovníkov Chemického ústavu a Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Na snímke zľava podpredseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Karol Marhold, kolektív pracovníkov Ústavu molekulárnej biológie SAV pod vedením RNDr. Jána Kormanca, DrSc., v zložení: Mgr. Renáta Nováková, CSc., RNDr. Dagmar Homerová, CSc., RNDr. Ľubomíra Fecková, Ing. Bronislava Řežuchová, RNDr. Beatrica Ševčíková a Renáta Knirschová za vedeckovýskumnú prácu Geneticky manipulované kmene streptomycét pre efektívnu produkciu biotechnologicky relevantných biomolekúl a predseda SAV Pavol Šajgalík počas slávnostného odovzdávania Cien SAV a ocenení špičkových publikácií SAV v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach 2. júla 2019. — Foto: TASR -Lukáš Grinaj

Smolenice 2. júla (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila vedcov, ktorí sa významným spôsobom pričinili, aby sa ľudské poznanie neustále posúvalo vpred. Ceny Slovenskej akadémie vied sú najvyššou formou ocenenia tvorivej činnosti vedcov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

"V rámci SAV vyhodnocujeme najlepšie vedecké výsledky, ktoré v danom roku vznikli. Dnes máme tri druhy ocenení. Jedným je základný výskum s potenciálom pre aplikácie, druhý je pokročilý výskum už s reálnymi výsledkami a tretí je spoločensko-vedný výskum, ktorý dáva návod, ako sa vyrovnať s migráciou," uviedol pre TASR predseda SAV Pavol Šajgalík.

Cenu SAV si na Smolenickom zámku prevzali kolektívy pracovníkov Chemického ústavu a Ústavu molekulárnej biológie SAV. Cenu za kolektívnu monografiu Dubček si prevzali pracovníci Historického ústavu SAV a za kolektívnu monografiu Globe in Motion pracovníci z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Počas slávnostného podujatia boli ocenené osobnosti aj v nových kategóriách. "Chceme ísť cestou vyhľadávania excelentných tímov. Slovo excelentný je možno v súčasnosti nadužívané, ale je to zároveň nesmierne dôležitý aspekt, bez ktorého by sme sa nedostali na úroveň iných krajín, v ktorých je výskum podporovaný," doplnil predseda SAV.

V kategórii vedecko-popularizačná a vzdelávacia činnosť bola udelená cena Zuzane Kusej, Ondrejovi Ficerimu, Sibyle Mislovičovej a Margite Klobušickej. V kategórii za popularizáciu vedy pre príslušníka mediálnej komunity si ocenenie prevzal Ľubomír Bajaník.

SAV ocenila aj odborné publikácie. Ocenila šesť publikácií vo vedeckých časopisoch s najväčším dopadom cenou Špičkové časopisecké publikácie. Ocenenia Vedecká publikácia s mimoriadne vysokým počtom citácií si prevzali traja autori publikácií. V kategórii Špičková vedecká monografia boli ocenení Vladimír Britaňák a Jon Stewart. V kategórii Nature index publikácie si ocenenie prevzala štvorica laureátov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…