Prezidentka prijala mladých reportérov za životné prostredie
TASR
TASR

Prezidentka prijala mladých reportérov za životné prostredie

Ako darček od reportérskeho tímu dostala Čaputová fotoknihu, ktorá zachytáva najzaujímavejšie momenty z desaťročnej histórie programu na Slovensku.

Na archívnej snímke Zuzana Čaputová. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 1. júla (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok (28. 6.) v prezidentskom paláci prijala študentov a študentky, ktorí uspeli v medzinárodnej súťaži Mladí reportéri pre životné prostredie. Slovenskí študenti a študentky získali celkovo päť prvých a jednu druhú cenu.

"Naši mladí reportéri a reportérky sa presadili v konkurencii vyše 200 novinárskych príspevkov, ktoré do súťaže prihlásili školáci z 36 krajín sveta. Slovensko bolo v tomto roku medzinárodnej súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie vyhlásené ako najúspešnejšia účastnícka krajina," uviedla Čaputová na sociálnej sieti. Poďakovala slovenským študentom a študentkám za príkladnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

"Náš program stavia na osobnej zodpovednosti, oslovovaní kompetentných, prinášaní enviro tém do médií a inšpirovaní osobným príkladom," priblížila koordinátorka programu Mladí reportéri pre životné prostredie Klaudia Medalová.

Ako darček od reportérskeho tímu dostala Čaputová fotoknihu, ktorá zachytáva najzaujímavejšie momenty z desaťročnej histórie programu na Slovensku. Fotokniha bola vyrobená iba v jednom kuse v súlade s myšlienkou programu z recyklovaného papiera a s podielom ručnej práce.

"Práve vďaka spojeniu ochrany životného prostredia, poctivej žurnalistiky a aktívneho občianstva je program Mladí reportéri pre životné prostredie unikátny a hodný širšej pozornosti," povedala v príhovore mladým reportérom prezidentka.

Prezidentke sa prihovorili aj študenti. "Mladí reportéri pre životné prostredie nám toho odovzdali mnoho - od práce so slovom, kamerou či fotoaparátom až po samotné osvetové myslenie," povedala reportérka Mária Jánošíková, ktorá so svojím tímom získala prvé miesto za videoreportáž Kam sa stratila tma? v kategórii od 15 - 19 rokov. "Naučili sme sa chodiť s otvorenými očami a sledovať nedostatky, na ktorých riešení by sme sa chceli spolupodieľať. Či už sú to alternatívy za mikroténové vrecúška, plastové slamky, znečistený potok, plytvanie potravinami, ohrozené včelstvo či zväčšujúci sa svetelný smog. Všetci sa snažíme rozmýšľať zelenšie a hlavne ohľaduplne," zdôraznila 17-ročná študentka. 

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…