Cudzinci sa budú učiť slovenský jazyk a spoznajú kultúru
TASR
TASR

Cudzinci sa budú učiť slovenský jazyk a spoznajú kultúru

Letná univerzita sa začína otváracím ceremoniálom v Modre v pondelok 1. júla. 

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 28. júna (TASR) - Univerzita Komenského (UK) v Bratislave privíta cudzincov, ktorí sa budú na Slovensku učiť slovenský jazyk a kultúru. Tento ročník nesie podtitul "100. výročie založenia Univerzity Komenského v Bratislave". Letnú univerzitu slovenského jazyka a kultúry organizuje Centrum ďalšieho vzdelávania UK už 29. rok. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Letná univerzita sa začína otváracím ceremoniálom v Modre v pondelok 1. júla. "Program sa realizuje vo všetkých jazykových úrovniach (A1 – C1) a pre posilnenie jazykových kompetencií sú pripravené náročnejšie, no o to zaujímavejšie voliteľné lingvisticko-komunikačné semináre. Ide napríklad o kapitoly zo štylistiky, etymológie, diskusný klub či školu drámy," poznamenala Miller. Popri vzdelávaní ponúka škola sprievodný program ako jazykovednú prednášku, stretnutie s historikom a archeologičkou, nácvik folklórnych tancov, ľudových piesní a gastronomický workshop.

Na programe sú aj fakultatívne výlety za kultúrnymi a historickými pamiatkami do blízkeho aj vzdialeného okolia Modry, exkurzia do najkrajších miest Slovenska a pamiatok zapísaných vo svetovom dedičstve UNESCO. Slávnostné ukončenie Letnej univerzity bude opäť v Modre 18. júla.

K učeniu slovenčiny motivujú študentov rôzne pracovné i osobné dôvody. "Žijem na Slovensku už roky, ale je pre mňa ťažké učiť sa jazyk systematicky popri zamestnaní a rodine. Dúfam, že vzdelávanie počas troch týždňov bez rozptyľovania mi pomôže zlepšiť moju slovenčinu," povedal Tamás Miklós Berki z Maďarska. Francúzska Nicole Dailcroixová často cestuje na Slovensko a má tu i slovenských priateľov. Slovenčine rozumie, ale rada by si precvičila konverzáciu. "Moja matka, pôvodom zo Slovenska, nedávno zomrela a ja by som si chcel uctiť jej pamiatku tým, že navštívim miesto jej aj mojich predkov a naučím sa viac o ľuďoch, kultúre, histórii a geografii Slovenska," uviedol Thomas Rebold z USA.

Primárnym cieľom je naučiť a zdokonaliť sa v slovenskom jazyku, ale aj rozšíriť jazykovedné, literárne či kultúrne a historické poznatky o Slovensku a Bratislave ako hlavnom meste SR, rozvíjať jazykové kompetencie v odborných predmetoch a získať zručnosti na úspešné absolvovanie prijímacích testov všeobecných študijných predpokladov.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…