V Banskej Bystrici športovali s osobnosťami stovky detí
TASR
TASR

V Banskej Bystrici športovali s osobnosťami stovky detí

Pod Urpínom súťažili deti v bežeckých a cyklistických disciplínach, vyskúšali si viaceré loptové hry, ale i napríklad streľbu.

Ilustračný záber. — Foto: Slavomíra Chovanová/TASR

Banská Bystrica 23. júna (TASR) - Slovensko oslávilo celosvetový olympijský deň v Banskej Bystrici. Do parku pod tamojší pamätník SNP zavítali stovky detí, súťažili vo viacerých športoch a disciplínach. Porozprávať sa mohli i so svojimi vzormi. Podujatie Športuj Slovensko totiž osobnou účasťou podporilo niekoľko známych slovenských reprezentantov. Ide o projekt Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý sa týmto spôsobom snaží deťom, mládeži a rodinám atraktívnou formou priblížiť športové aktivity. Akcia sa v tomto roku konala tretíkrát. Po Prešove a Štrbskom plese bola na rade Banská Bystrica, letný program uzavrie v septembri Bratislava.

Pod Urpínom súťažili deti v bežeckých a cyklistických disciplínach, vyskúšali si viaceré loptové hry, ale i napríklad streľbu. "Aktívne trénujem basketbal, ale zahrám si aj florbal, futbal a občas i tenis," prezradil jeden z chlapcov s loptou pod basketbalovým košom, ktorého doplnil jeho kamarát: "Ja sa tu iba tak hrám, ale aktívne sa venujem hokeju. Baví ma však ešte florbal. Spájam viaceré aktivity a práve tým sa zlepšujem."

Športové aktivity týchto detí nadchli napríklad i alpského lyžiara Adama Žampu, ktorý pre TASR uviedol: "Myslím si, že dieťa by malo byť všestranné a hlavne robiť šport, ktorý ho baví. Čiže futbal na sídlisku s kamarátmi alebo beh, to si môže dovoliť každý. Potom cyklistika, skupinové športy. Dôležité je, aby sa deti hýbali. Robili športy, ktoré ich bavia a keď budú väčšie, vyberú si ten jeden prioritný, s ktorým by mohli preraziť."

Do Banskej Bystrice prišiel v nedeľu na olympijský deň aj vodný slalomár Matej Beňuš. V sobotu pritom ešte bojoval v Čunove v pretekoch Svetového pohára, kde získal druhé miesto. "Toto bol jediný možný termín, kedy som mohol prísť a aktívne deti podporiť," prezradil Beňuš, pričom neskrýval nadšenie pri pohľade na športujúce deti: "Je dôležité podporiť športovanie detí zvlášť v tejto dobe akú žijeme. Mne sa veľmi páčila ich iskra, trošku i nervozita a adrenalín pred štartom. A potom následne v cieli to ich uspokojenie, deti boli radi, keď prišli do cieľa, boli zadýchané a my sme im spolu s ďalšími olympionikmi a športovcami dávali na krk medaily. Bol to krásny pohľad."

Podujatie Športuj Slovensko v rámci olympijského dňa prilákalo do Banskej Bystrice množstvo detí i rodičov. Cieľom tejto iniciatívy je rozvíjať pozitívny vzťah detí k športu a inšpirovať ich k tomu, aby sa stal súčasťou ich každodenného života. "Chceme budovať lepšie podmienky pre šport na Slovensku. Je veľmi dôležité, aby si už najmenšie deti postupne vytvorili športový návyk a prostredníctvom športu sa formovali detské osobnosti a utužovali sa vzťahy v rodinách," vyjadril hlavnú myšlienku projektu výkonný riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Gábor Asványi. Podujatie počas olympijského dňa v Banskej Bystrici považoval za vydarené: "My sme celú akciu v tomto meste postavili na ambasádoroch. Bola tu Nasťa Kuzminová, Robo Vittek, bratia Žampovci, Matej Beňuš, Klaudia Medlová a ďalší. Chceme, aby deti videli pozitívne príklady práve v týchto športovcoch. Myslím si, že ambasádori sa svojej úlohy chopili úžasne, boli žoviálni, všetko sa to nieslo v priateľskej atmosfére. Dúfam, že sme týmto podujatím nadchli deti i rodičov a splnili tak vytýčený cieľ."

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…