V Banskej Bystrici športovali s osobnosťami stovky detí
TASR
TASR

V Banskej Bystrici športovali s osobnosťami stovky detí

Pod Urpínom súťažili deti v bežeckých a cyklistických disciplínach, vyskúšali si viaceré loptové hry, ale i napríklad streľbu.

Ilustračný záber. — Foto: Slavomíra Chovanová/TASR

Banská Bystrica 23. júna (TASR) - Slovensko oslávilo celosvetový olympijský deň v Banskej Bystrici. Do parku pod tamojší pamätník SNP zavítali stovky detí, súťažili vo viacerých športoch a disciplínach. Porozprávať sa mohli i so svojimi vzormi. Podujatie Športuj Slovensko totiž osobnou účasťou podporilo niekoľko známych slovenských reprezentantov. Ide o projekt Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý sa týmto spôsobom snaží deťom, mládeži a rodinám atraktívnou formou priblížiť športové aktivity. Akcia sa v tomto roku konala tretíkrát. Po Prešove a Štrbskom plese bola na rade Banská Bystrica, letný program uzavrie v septembri Bratislava.

Pod Urpínom súťažili deti v bežeckých a cyklistických disciplínach, vyskúšali si viaceré loptové hry, ale i napríklad streľbu. "Aktívne trénujem basketbal, ale zahrám si aj florbal, futbal a občas i tenis," prezradil jeden z chlapcov s loptou pod basketbalovým košom, ktorého doplnil jeho kamarát: "Ja sa tu iba tak hrám, ale aktívne sa venujem hokeju. Baví ma však ešte florbal. Spájam viaceré aktivity a práve tým sa zlepšujem."

Športové aktivity týchto detí nadchli napríklad i alpského lyžiara Adama Žampu, ktorý pre TASR uviedol: "Myslím si, že dieťa by malo byť všestranné a hlavne robiť šport, ktorý ho baví. Čiže futbal na sídlisku s kamarátmi alebo beh, to si môže dovoliť každý. Potom cyklistika, skupinové športy. Dôležité je, aby sa deti hýbali. Robili športy, ktoré ich bavia a keď budú väčšie, vyberú si ten jeden prioritný, s ktorým by mohli preraziť."

Do Banskej Bystrice prišiel v nedeľu na olympijský deň aj vodný slalomár Matej Beňuš. V sobotu pritom ešte bojoval v Čunove v pretekoch Svetového pohára, kde získal druhé miesto. "Toto bol jediný možný termín, kedy som mohol prísť a aktívne deti podporiť," prezradil Beňuš, pričom neskrýval nadšenie pri pohľade na športujúce deti: "Je dôležité podporiť športovanie detí zvlášť v tejto dobe akú žijeme. Mne sa veľmi páčila ich iskra, trošku i nervozita a adrenalín pred štartom. A potom následne v cieli to ich uspokojenie, deti boli radi, keď prišli do cieľa, boli zadýchané a my sme im spolu s ďalšími olympionikmi a športovcami dávali na krk medaily. Bol to krásny pohľad."

Podujatie Športuj Slovensko v rámci olympijského dňa prilákalo do Banskej Bystrice množstvo detí i rodičov. Cieľom tejto iniciatívy je rozvíjať pozitívny vzťah detí k športu a inšpirovať ich k tomu, aby sa stal súčasťou ich každodenného života. "Chceme budovať lepšie podmienky pre šport na Slovensku. Je veľmi dôležité, aby si už najmenšie deti postupne vytvorili športový návyk a prostredníctvom športu sa formovali detské osobnosti a utužovali sa vzťahy v rodinách," vyjadril hlavnú myšlienku projektu výkonný riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Gábor Asványi. Podujatie počas olympijského dňa v Banskej Bystrici považoval za vydarené: "My sme celú akciu v tomto meste postavili na ambasádoroch. Bola tu Nasťa Kuzminová, Robo Vittek, bratia Žampovci, Matej Beňuš, Klaudia Medlová a ďalší. Chceme, aby deti videli pozitívne príklady práve v týchto športovcoch. Myslím si, že ambasádori sa svojej úlohy chopili úžasne, boli žoviálni, všetko sa to nieslo v priateľskej atmosfére. Dúfam, že sme týmto podujatím nadchli deti i rodičov a splnili tak vytýčený cieľ."

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…