Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia
TASR
TASR

Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia

Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia, uviedol jeden z jeho dramaturgov Ondrej Starinský.

Na snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský, moderátor Milan Urbaník a programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák počas tlačovej konferencie RTVS a Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti ukončenia vysielania seriálu Hranica v srdci v Bratislave 12. júna 2019. — Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 12. júna (TASR) - Ako pozitívny cestopis z česko-slovenského pohraničia charakterizovali jeho tvorcovia spoločný projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie (ČT) nazvaný Hranica v srdci. Pri príležitosti ukončenia jeho vysielania o ňom v stredu na pôde RTVS informovali jeho dramaturgovia Ondrej Starinský (RTVS) a Josef Albrecht (ČT, štúdio Ostrava).

„Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia. Seriál má celkom 16 dielov. Každý zo štábov nakrútil osem častí. Zmapovali sme v nich najkrajšie a najzaujímavejšie miesta česko-slovenského pohraničia. Naším cieľom bolo predstaviť ich nielen ako atraktívne turistické oblasti, predovšetkým sme prezentovali ich históriu, folklór, tradície a, samozrejme, ich samotných obyvateľov a rodákov," uviedol Starinský.

Český dramaturg seriálu Albrecht uviedol, že samotnou hranicou jeho tvorcovia mysleli oblasti, ktoré ich jednotliví obyvatelia, rodáci, majú veľmi radi. Nešlo teda o hranice, ktoré vznikli po politickom rozdelení. „Práve naopak, chceli sme tým poukázať na to, že aj po samotnom rozdelení medzi nami a ani v samotných obyvateľoch jednotlivých česko-slovenských oblastí žiadne hranice neexistujú. Mnohé z tradícií sú spoločné, naši hrdinovia sa v mnohých prípadoch veľmi dobre poznajú a príležitostne sa stretávajú," dodal Albrecht.

Posledný diel projektu odvysiela RTVS v pondelok 17. júna. Program vznikol v rámci rovnomenného projektu podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…