Pod Tatrami sa desiatykrát stretli modelári z troch krajín
TASR
TASR

Pod Tatrami sa desiatykrát stretli modelári z troch krajín

Podľa hlavného organizátora je záujem o modelovanie na Slovensku stále veľký a nezmenila to ani éra počítačových hier a smartfónov.

Na snímke modelár upravuje model parnej lokomotívy v kufríkovej diorame počas 10. ročníka modelárskej výstavy Popradský modelársky deň 2019 v Poprade 8. júna 2019. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 8. júna (TASR) – V najväčšom meste pod Tatrami sa v sobotu opäť po roku stretli modelári z viacerých krajín. Na jubilejnom desiatom ročníku medzinárodnej výstavy Popradský modelársky deň (PMD), sa ich predstaví viac ako 150.

Hlavnou atrakciou výstavy je už tradične najväčšie stretnutie veľkých 130 centimetrov dlhých diaľkovo ovládaných modelov nákladných áut a stavebných strojov v mierke jedna ku 14. Uviedol to hlavný organizátor podujatia Jozef Anďal z RC model klubu Poprad.

„Pre tieto najväčšie modely sme postavili modelové mestečko na rozsiahlej ploche. Nechýbajú však ani RC modely všetkých druhov áut, tankov, lodí, expozícia modelovej železnice a tvorivé dielne pre deti i dospelých,“ ozrejmil Anďal.

Na výstavu sa prihlásili modelári zo Slovenska, Česka a Poľska. Podľa organizátorov priniesli niekoľko stoviek atraktívnych modelov, ktoré budú počas celého dňa aj naživo predvádzať. „Niektorí prišli naozaj z veľkej vzdialenosti, napríklad z Plzne, takže vážime si každého jedného, ktorý k nám meral cestu,“ skonštatoval Anďal.

Medzi tradičných účastníkov PMD patria napríklad modelári z Trnavy, ktorí boli na všetkých ročníkoch, ale aj z Bojníc. Do Popradu opäť zavítal aj František Lamka, ktorý podľa Anďala patrí do najvyššej modelárskej triedy. „Všetci sa tešíme na najobľúbenejšiu 'nočnú jazdu', predvádzanie modelov pri zhasnutom osvetlení haly. Noc rozžiaria reflektory a majáky modelov všetkých druhov,“ upozornil Anďal, ktorý zároveň poďakoval za podporu zo strany mesta Poprad.

Pred desiatimi rokmi sa pri organizácii podujatia Podtatranci inšpirovali v zahraničí, kde podobné veľké výstavy nie sú ničím výnimočným. Na Slovensku však niečo takéto chýbalo. Hoci sa organizujú výstavy, napríklad leteckých či loďových modelov, komplexné podujatie, kde by sa predstavili všetky druhy modelov, však chýbalo.

„Od začiatku sme sa chceli dostať na úroveň veľkých medzinárodných výstav, k čomu sme sa zatiaľ len máličko priblížili. Je to aj pre to, že sme doteraz nemali až takú podporu, akú by si možno takéto veľké podujatie zaslúžilo,“ zdôraznil Anďal.

Podľa neho je záujem o modelovanie na Slovensku stále veľký a nezmenila to ani éra počítačových hier a smartfónov. Do Popradu prišli aj šesť- až sedemroční účastníci, čo organizátorov veľmi teší. „Dnes je moderná technológia aj v modelárstve. Stále sa hovorí o tom, že je nedostatok strojárov, programátorov a inžinierov a práve modelárstvo prináša veľa technických vedomostí, elektronických zručností a podobne,“ vysvetlil na záver Anďal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…