Dočasný alžírsky prezident žiada politikov a občanov o spoločný dialóg
TASR
TASR

Dočasný alžírsky prezident žiada politikov a občanov o spoločný dialóg

Binsaláh v televíznom prejave apeloval na politikov i občiansku spoločnosť, aby viedli inkluzívny dialóg s cieľom nájsť čo najskôr nový termín pre konanie volieb.

Abdalkádir Binsaláh, archívna snímka. — Foto: TASR/AP

Alžír 7. júna (TASR) - Dočasný alžírsky prezident Abdalkádir Binsaláh vyzval na "dialóg" po tom, čo úrady vylúčili možnosť usporiadať prezidentské voľby v Alžírsku v naplánovanom termíne - 4. júla. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.

Binsaláh v televíznom prejave apeloval na politikov i občiansku spoločnosť, aby viedli "inkluzívny dialóg" s cieľom nájsť čo najskôr nový termín pre konanie volieb.

Alžírska ústavná rada v nedeľu informovala, že prezidentské voľby sa v stanovenom termíne "nebudú môcť konať". Ústavná rada totiž predtým odmietla kandidatúry jediných dvoch uchádzačov. Nový termín volieb nie je zatiaľ známy, informovala agentúra AFP. Rada spresnila, že nový termín volieb musí určiť dočasný prezident Abdalkádir Binsaláh.

Agentúra AP uviedla, že o úrad prezidenta prejavili záujem len dvaja kandidáti, ktorí aj do 25. mája predložili úradom príslušné úrady. Ústavná rada však ich kandidatúry zamietla, pričom toto svoje rozhodnutie nijako nezdôvodnila.

Tento krok ústavnej rady prišiel po týždňoch demonštrácií, ktorých cieľom bolo donútiť vedúcich politikov k odloženiu hlasovania. Konanie volieb v termíne 4. júla bolo problematické aj pre to, že svojho kandidáta nenominovala žiadna z veľkých politických strán. Ďalšou prekážkou bolo to, keď niektorí starostovia a sudcovia vyhlásili, že sa nezapoja do organizovania hlasovania.

Prezidentské voľby v Alžírsku boli vypísané po tom, ako sa dlhoročný prezident Abdal Azíz Buteflika 2. apríla pod tlakom masových protestov i velenia armády vzdal úradu.

Demonštrácie v Alžírsku sa od februára konajú prakticky každý piatok, pričom účastníci požadujú odchod vládnucej elity a reformu politického systému krajiny.

Protesty vypukli začiatkom februára - spočiatku proti Buteflikovmu zámeru opäť kandidovať vo voľbách, neskôr demonštranti začali požadovať zmeny vo vedení krajiny tak, aby v ňom nemali zastúpenie ľudia napojení na Butefliku.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…