Pre Bulharsko je 24. máj Dňom bulharskej osvety a kultúry
TASR
TASR

Pre Bulharsko je 24. máj Dňom bulharskej osvety a kultúry

Z iniciatívy bulharského osvietenca Najdena Gerova (1823-1900) sa sviatok začal sláviť od roku 1851.

Súsošie sv.Cyrila a Metoda na kruhovom objazde na Kossuthovom námestí v Komárne, ilustračná snímka — Foto: TASR/Milan Drozd

Sofia 24. mája (TASR) - Bulharsko slávi 24. mája Deň bulharskej osvety, kultúry a slovanskej písomnosti. Tradícia sláviť tento deň - sviatok sv. Cyrila a Metoda - siaha v Bulharsku do 10.-11. storočia.

Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave pripravil pri tejto príležitosti tri podujatia: koncert mladých klaviristiek (21. mája); slávnosť na počesť sv. Cyrila a Metoda a Dňa bulharskej osvety, kultúry a slovanskej písomnosti v podaní študentov bulharistiky z Univerzity Komenského (23. mája) a 30. mája čítanie básní pre detí najmladšej bulharskej poetky Pete Dubarovovej (1962-1979) sú venované práve sviatku z 24. mája.

Z iniciatívy bulharského osvietenca Najdena Gerova (1823-1900) sa sviatok začal sláviť od roku 1851. Bulharská pravoslávna cirkev si uctievala pamiatku sv. Cyrila a Metoda 11. mája podľa juliánskeho kalendára. Po zavedení kalendára gregoriánskeho bol v roku 1916 cirkevný sviatok (sv. Cyrila a Metoda) a svetský (Deň bulharskej osvety, kultúry a slovanskej písomnosti) zlúčený do jedného dňa - 24. mája.

V roku 1969 cirkevný sviatok umelo odčlenili od svetského a sviatky slávili oddelene: 11. a 24. mája. V roku 1990 poslanci bulharského parlamentu rozhodli, že 24. máj sa stane oficiálnym sviatkom - Dňom bulharskej osvety, kultúry a slovanskej písomnosti, priblížil spravodajský portál Novinite.bg.

V roku 863 Konštantín a Metod spolu s niekoľkými spoločníkmi (Klimentom, Sávom, Angelárom, Naumom, Vavrincom a ďalšími) odišli z mesta Solún (vžitý slovenský názov pre starovekú Thessaloníké) na Veľkú Moravu šíriť kresťanstvo a kultúru. Pochopili, že ak chcú byť úspešní, musia sa prispôsobiť jazykom i kultúrou miestnemu obyvateľstvu.

Konštantín, skôr ako s bratom Metodom odišli na veľkomoravskú misiu, zostavil pre Slovanov hlaholiku. Do jazyka Slovanov preložili celú liturgiu (bohoslužobné texty) a časť Biblie. V tom čase išlo o prevratný čin, pretože pri bohoslužbách sa používali dovtedy len tri jazyky: gréčtina, hebrejčina a latinčina.

Na Slovensku sa Deň sv. Cyrila a Metoda slávi 5. júla; v Česku majú 5. júla ako Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda.

Pápež Ján Pavol II. v decembri 1980 vyhlásil svätých bratov Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy; cirkev slávi tento sviatok 14. februára.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…