Lozenie po stromoch je pre vaše deti prínosné. Vedci potvrdili, ako im to pomôže v živote
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Lozenie po stromoch je pre vaše deti prínosné. Vedci potvrdili, ako im to pomôže v živote

Zakazujete deťom lozenie po stromoch? Táto aktivita je pre ne oveľa prospešnejšia, ako ste si mysleli.

Lezenie po stromoch patrilo medzi obľúbené aktivity detí — Foto: Pixabay

LONDÝN, 15. máj - Každý rodič si určite spomenie na obdobie, keď spoločne s kamarátmi trávili dlhé chvíle v prírode a hľadali ten najvyšší strom, na ktorý by vyliezli. Bola to aktivita, ktorá nielen spájala deti, ale učila ich mnohým užitočným veciam, ktoré ste si možno ani nikdy neuvedomili. Veľa dospelých v dnešnej dobe zakáže svojim deťom, aby liezli na strom a doslova ich vystrašia, že ak to urobia, tak si ublížia. Deti trávia oveľa viac času pri počítačoch a stále menej času vonku, v prírode. Štatistiky potvrdzujú, že priemerný čas, ktorý deti trávia mimo domu a venujú sa vonkajším aktivitám, sú len 3 hodiny týždenne.

Podľa výskumov rodičia uprednostňujú, aby deti boli doma

Vyzerá to tak, že časy, kedy prišli deti domov s odretými kolenami a špinavým zablateným oblečením sú už preč. Deti dnes už netúžia po dobrodružstvách a vonkajšie aktivity vymenili za počítačové hry a sociálne siete. Podľa štúdií, ktoré zverejnil britský portál Dailymail, lezenie po stromoch, bicyklovanie sa a kempovanie s priateľmi vôbec nepatrí medzi záľuby dnešnej mládeže. Výsledok je taký, že sa z nich stávajú „domasedi“, ktorí ani v reálnom živote nebudú vyhľadávať výzvy a nebudú schopní čeliť každodenným situáciám. Výskumy poukazujú na fakt, že 2 z 3 opýtaných matiek preferujú, aby boli ich deti radšej doma, ako sa túlali po uliciach. Boja sa totiž toho, že sa ich ratolesť vráti so zlomenou končatinou alebo, že si ublíži. Odborníci ale poukazujú na to, že tieto obavy vôbec nie sú na mieste a vonkajšie aktivity sú pre deti oveľa dôležitejšie, ako si rodičia myslia.

Deti trávia čím ďalej tým menej času vonku v prírode.
Rodičia deťom často zo strachu zakazujú liezť po stromoch. Foto: Pixabay

Stromy môžu byť najlepšími priateľmi vašich detí

Už len pobyt v prírode pomáha ľuďom znižovať stresový hormón, krvný tlak a udržiava dobrú náladu. Zábavné aktivity napomáhajú deťom k získavaniu zručností, rozvíjajú ich kreativitu a posiľňujú ľudskú interakciu. Deti sú odmalička zvedavé bytosti, ktoré láka neznáme. Samy začínajú loziť, všetko chcú uchmatnúť a vyskúšať. Práve vďaka tomu sa učia vyrovnať s rizikom. Keď dieťa lezie po strome, jednak si posilňuje svalstvo, stáva sa silnejším, ale aj vnímavejším. Musí sa sústrediť na to, na ktorý konár môže vstúpiť, ako nestratiť rovnováhu a vyhodnotiť správne situáciu. Ak by sme to zhrnuli, tak vďaka tejto aktivite si rozvíja kritické myslenie, výdrž a sebavedomie. Je krajší pocit, ako keď sa dieťaťu podarí na strom vyliezť a zrazu sa mu naskytne pred očami krásny výhľad? Tento pocit vyvoláva spokojnosť a hlavne uvedomenie si, že dieťa splnilo svoj cieľ.

Aj napriek obavám a pocitom strachu by rodičia podľa týchto zistení mali nechať ich deti rozvíjať sa aj v lezení na stromy. Nielenže sa vaša ratolesť pri tom ohromne zabaví, ale je aj vonku na čerstvom vzduchu a navyše si tak rozvíja svoje schopnosti. Naučí sa riešiť problémy a získa novú perspektívu.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…