Union opätovne pozýva na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
TASR
TASR

Union opätovne pozýva na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje viac ako 5 000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Bratislava 15. mája (OTS) - Väčšinou však už ide o pokročilé štádiá a zbytočne tak ročne na Slovensku zomrie až 3 000 ľudí. Toto ochorenie je však vyliečiteľné, ak sa zistí včas. Stačí absolvovať jednoduché vyšetrenie na zistenie neviditeľného množstva krvi v stolici a tak zistiť, či je riziko ochorenia zvýšené.

Prevencia bola vždy pre Union zdravotnú poisťovňu nosnou témou. Preto v januári v rámci pilotnej fázy skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, koordinovaného rezortom zdravotníctva zaslala vybranej skupine poistencov vo veku 50 až 74 rokov listy, v ktorých boli vložené testy na zistenie okultného (neviditeľného) krvácania v stolici. Takýto list dostalo začiatkom roka 1821 poistencov Union zdravotnej poisťovne. „Test si zatiaľ spravilo len okolo 20% nami oslovených poistencov, čo je podľa nás málo. V Union zdravotnej poisťovni nám mimoriadne záleží na prevencii. Rozhodli sme sa preto opätovne osloviť našich poistencov prostredníctvom elektronickej pošty, aby si uvedený test spravili a aby nezanedbávali starostlivosť o svoje zdravie,“ uviedla Elena Májeková, členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne.

Test je potrebné spraviť podľa priloženého návodu. Vzorku odobranej stolice je nutné doručiť všeobecnému lekárovi v odberovej nádobke spolu s obálkou, v ktorej je uložená testovacia platnička, najneskôr do troch dní po odobratí stolice. Od výsledku pilotného projektu bude závisieť, či sa v blízkej budúcnosti zavedie pravidelné testovanie ohrozeného obyvateľstva na Slovensku celoplošne tak, ako to úspešne prebieha v mnohých vyspelých krajinách sveta.

Union zdravotná poisťovňa spustila ako prvá a jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku už v roku 2017 svoj vlastný skríningový program, založený na adresnom pozývaní poistencov na preventívne prehliadky, ktorý mal za cieľ odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu. Ako prví na Slovensku sme v dvoch fázach oslovovali našich poistencov vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých 5 rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku. Takmer 16 000 poistencom bol už v minulosti odoslaný pozývací list na preventívne prehliadky a špeciálne vyšetrenia, ktoré sa v rámci nich vykonávajú. V liste bolo odporučenie objednať sa u lekára alebo v zdravotníckom zariadení, ktoré sa nachádza najbližšie k miestu bydliska poistenca. U takmer tretiny poistencov, ktorí prišli na prevenciu na základe pozvania Union zdravotnej poisťovne, boli odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu. Cieľom bolo prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľstva a k zníženiu počtu úmrtí v dôsledku nádorových ochorení.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…