Deň sťahovavých vtákov je zameraný na ich ochranu pred plastami
TASR
TASR

Deň sťahovavých vtákov je zameraný na ich ochranu pred plastami

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko na svojej webovej stránke pozýva na exkurziu v rámci Svetového dňa sťahovavých vtákov 15. mája do lokality Dunaj-Čuňovo.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bonn/Ženeva/Bratislava 10. mája (TASR) - Na ochranu sťahovavých vtákov pred znečistením prírody plastami je v roku 2019 tematicky zameraná kampaň Svetového dňa sťahovavého vtáctva. Ten sa slávi dva razy do roka - v druhú sobotu v máji a októbri - s cieľom zvyšovať povedomie širšej verejnosti o nevyhnutnosti chrániť sťahovavé vtáctvo a jeho hniezdiská.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko na svojej webovej stránke pozýva na exkurziu v rámci Svetového dňa sťahovavých vtákov 15. mája do lokality Dunaj-Čuňovo.

Tohtoročný Svetový deň sťahovavého vtáctva dáva do popredia tému nevyhnutnosti ochrany sťahovavých vtákov pred znečistením plastovým materiálom. Produkciou vyše 300 miliónov ton sa tovary z plastu stali z najrozšírenejšími na svete.

Ľuďom často uniká - uviedli na svojej webovej stránke Program Organizácie Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) a Dohovor o zachovaní sťahovavých vodných vtákov medzi Afrikou a Euráziou (AEWA) -, že výrobky z plastov sa používajú primárne len krátkodobo, neraz jednorazovo, v porovnaní s cyklom ich životnosti predstavujúcim 20-500 rokov.

Predmety z plastov sú vyrobené s tým, aby boli ľahké, odolné a trvanlivé; ľudia ich s ľahkosťou odhadzujú, dostávajú sa do ekosystémov a do prírody, pričom vážne ohrozujú migrujúce druhy na celom svete.

Aj keď vtáky majú krídla, nemôžu uniknúť hrozbám z plastu. So žalúdkom naplneným plastami, zadusené alebo zachytené do sietí sú vtáky obeťou reálnych škôd zapríčinených plastovým materiálom odhodeným do prírody. Svetový deň sťahovavého vtáctva v tomto roku ponúka jedinečnú príležitosť na zjednotenie úsilia čeliť tomuto narastajúcemu environmentálnemu problému, akcentoval web unep-aewa.

Ochranárske organizácie a ornitológovia na svete každý rok počas druhého májového víkendu, na ktorý pripadá Svetový deň sťahovavých vtákov, organizujú rôzne podujatia zamerané na ochranu sťahovavého vtáctva. Prednáškami, pozorovaniami a zvyšovaním povedomia o užitočnosti sťahovavých vtákov sa usilujú dosiahnuť, aby sa širšia verejnosť správala k operencom pozornejšie a rešpektovala ich existenciu. Od vyhlásenia Svetového dňa sťahovavých vtákov v roku 2006 sa početné podujatia konajú vo vyše stovke krajín sveta.

Svetovú kampaň organizujú aktivisti AEWA a Dohovoru o sťahovavých druhoch (CMS). Oba medzinárodné dokumenty sú uložené v Bonne a ich cieľom je zachovanie prirodzeného života sťahovavého vtáctva. Dokumenty spravuje Program OSN pre životné prostredie.

Na Slovensku a v stredoeurópskom priestore si ornitológovia pripomínajú Medzinárodný deň vtáctva 1. apríla. Oslavy príchodu jari, príletu sťahovavých vtákov a prebúdzajúcej sa prírody ustanovil v časoch Rakúsko-Uhorska známy prírodovedec pochádzajúci zo Slovenska Oto Herman v roku 1900.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…