K Štefánikovej storočnici zverejňujú tvorcovia prvé zábery filmu
TASR
TASR

K Štefánikovej storočnici zverejňujú tvorcovia prvé zábery filmu

Hoci Štefánik zomrel v mladom veku ako 38-ročný, stihol precestovať celý svet - od Brazílie, Nového Zélandu cez Maroko, Sibír až po Niagarské vodopády a Japonsko, šesťkrát vystúpil na Mont Blanc.

Ukážka z filmu o Štefánikovi. — Foto: Prtscr/vimeo

Bratislava 3. mája (TASR) - Boj s lavínou a zúrivou víchricou počas prvého výstupu k observatóriu na Mont Blancu, havária pri leteckom súboji v Srbsku, fotografovanie so snúbenicou v prútených kreslách aj posledné zamávanie na rozlúčku predtým, ako nasadá v Taliansku do dvojplošníka Caproni. Pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika prinášajú tvorcovia nového slovensko-českého trikového filmu Cesta do nemožna prvé zábery z dobrodružnej snímky o "slovenskom Indianovi Jonesovi", ktorá sa práve dokončuje.

"Vo videoklipe k filmu režiséra a animátora Nora Držiaka s hlavným hrdinom, ktorého stvárnil herec Tomáš Mischura, znie aj titulná skladba veľkolepej orchestrálnej filmovej hudby z pera medzinárodne uznávaného skladateľa a dirigenta Vladimíra Martinku, ktorú nahral so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu," TASR informovala PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.

M. R. Štefánik vo filme Cesta do nemožna from KFM on Vimeo.

Režisér a animátor filmu Noro Držiak hovorí, že Štefánik za sebou zanechal značný archív materiálov, záznamov, fotografií: "Film však nekoncipujeme len na základe jeho denníkov, nejde nám o zdokumentovanie faktov z jeho života. Dramatickou formou budeme sledovať jeho cestu, odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi cieľmi napriek všetkým prekážkam. Tá cesta je vskutku dobrodružným príbehom - spoznáva cudzie kraje, zaujíma sa o astronómiu, zatmenie slnka, nafotí prvý československý akt, býva často chorý, napriek tomu sa stane pilotom a bojuje proti Rakúsko-Uhorsku."

Hoci Štefánik zomrel v mladom veku ako 38-ročný, stihol precestovať celý svet - od Brazílie, Nového Zélandu cez Maroko, Sibír až po Niagarské vodopády a Japonsko, šesťkrát vystúpil na Mont Blanc. Stal sa občanom Francúzska, prorokom medzi domorodcami v Turkistane a "tým, ktorý sa rozpráva s hviezdami" na Tahiti.

"Budeme sa pohybovať na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, do ktorého presiakne groteska a thriller," prezradil Držiak. Jeho trikový film podľa skutočných udalostí sa bude odohrávať naprieč kontinentmi. Kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Hrdinov snímky stvárnili herci, filmári ich pomocou animácií vložili do štylizovaného výtvarného sveta, ktorý čerpá inšpiráciu v kolorovaných starých fotografiách, art decu, ale aj v 3D a dokáže byť moderný vo filmovom výraze. "Tím animátorov je medzinárodný a ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku a v Česku," dodala Kizáková.

Cesta do nemožna má podľa nej ambíciu bez zbytočného pátosu a glorifikácie dodať Štefánikovi ľudský rozmer, vykresliť jeho charakter a aj modernou vizuálnou formou ho priblížiť mladému divákovi. V predpremiére sa predstaví počas 27. ročníka Art Film Festu v Košiciach (14. - 22. 6.) a do kín sa dostane na jeseň.

Tvorcovia filmu pripravili pre RTVS dvojdielny dokument Milan Rastislav Štefánik, ktorý odvysiela Dvojka v sobotu 4. mája. K jednej z najvýznamnejších postáv slovenských dejín sa v ňom podrobnejšie vyjadrujú slovenskí, českí a francúzski historici. "Dokumentárnejším spôsobom dopovieme veci, ktoré sa nezmestili do filmu Cesta do nemožna," vysvetlil producent Michael Kaboš.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…