Nepotrebuje pozornosť: Shakira už viac ako 20 rokov pomáha tisíckam detí a takmer nikto o tom nevie
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Nepotrebuje pozornosť: Shakira už viac ako 20 rokov pomáha tisíckam detí a takmer nikto o tom nevie

Celý svet ju pozná ako temperamentnú juhoamerickú speváčku. Každý jej tón a každý jej pohyb na koncerte je však pre dobro jedného obrovského projektu, za ktorým táto kráska stojí už vyše dvadsať rokov.

Kolumbijská speváčka Shakira pozdravuje deti počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010. — Foto: TASR/AP

BOGOTA 17. februára - Shakira sa preslávila hitom Whenever, Wherever, no len málokto o tejto známej speváčke vie, že „kedykoľvek a kdekoľvek“ aj pomáha. A to najmä deťom v Južnej Amerike.

Shakira sa narodila v Kolumbii a už detstva videla ľudí, ktorí žili v chudobe a zúfalstve. Videla deti, ktoré nemohli chodiť do školy, no namiesto toho sa bosé ponevierali po uliciach a padali do osídiel drogovej závislosti. Aj preto si Shakira už ako malé dievčatko sľúbila, že jedného dňa, keď bude úspešná, zmení životy týchto detí k lepšiemu.

A jej sen sa aj splnil. Naozaj je úspešná, bohatá a celosvetovo známa. Peniaze a sláva ju však neskazili a stále si pamätá, čo to znamená viesť skromný život. A nezabudla ani na svoj detský sľub, pretože už v roku 1997 spustila nadáciu Pies Descalzos (Bosé nohy či Barefoot), ktorej cieľom je pomáhať chudobným.

Podvýživa prudko klesla

Pies Descalzos sa už vyše 20 rokov zameriava predovšetkým na deti, ktoré každodenne čelia chudobe či násiliu. V súčasnosti nadácia podporuje šesť škôl v rôznych regiónoch Kolumbie. Viac ako 6 000 detí má tak vďaka Shakire pravidelné vzdelávanie, výživné jedlo, ale aj psychologickú podporu. Podobné služby však poskytujú vyše 30-tisíc deťom aj v regiónoch Haiti či v Južnej Afrike.

„Postavili sme školy, v ktorých prítomnosť vlády absentovala a deti nemali prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Výsledky boli okamžité, boli vytvorené pracovné miesta, podvýživa prudko klesla a študenti odpovedali akademicky veľmi dobre,“ povedala pre Bright Side Shakira, ktorá cíti ešte väčšiu zodpovednosť, odkedy sa stala dvojnásobnou mamou.

Na archívnej snímke speváčka Shakira.
Na archívnej snímke speváčka Shakira. Foto: TASR/AP

Efekt jej nadácie je však v skutočnosti ešte oveľa väčší. Vzdelávanie nie je iba kľúčom k zlepšeniu životov detí, ale aj spoločnosti ako celku. Vzdelaní školáci totiž vo veľkom pozitívne vplývajú aj na svojich kamarátov, susedov či rodičov. 

Zmenila im život

Úspech Shakirinej nadácie stojí na dvoch veciach. Kolumbijská speváčka v roku 1996 nahrala rovnomenný album s názvom Pies Descalzos, čím svoju neziskovú organizáciu zviditeľnila. Získala si však aj medzinárodné uznanie, pretože reálne zlepšila životy detí, ktoré si nemôžu dovoliť „praobyčajné“ topánky, vzdelanie či prístup k potravinám.

Kolumbijská speváčka Shakira počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010.
Kolumbijská speváčka Shakira počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010. Foto: TASR/AP

Organizácia je podporovaná príspevkami známej speváčky a niekoľkých národných či medzinárodných spoločností, ktoré pociťujú sociálnu zodpovednosť za tých najmenších. Okrem toho nadácia spolupracuje aj s UNICEF a ich kampaňou pre vzdelávanie.

Pomôcť však môže ktokoľvek. Pretože to, čo niekto považuje iba za malú kvapku, je pre niekoho celé more.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…