R. Raši: Digitalizácia si vyžiada nový spôsob prijímania rozhodnutí
TASR
TASR

R. Raši: Digitalizácia si vyžiada nový spôsob prijímania rozhodnutí

E-government, digitalizácia a big data sú podľa R. Rašiho jediné spôsoby, ktorými je možné priblížiť prácu vlády verejnosti.

Na archívnej snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Dubaj/Bratislava 11. februára (TASR) – Digitalizácia verejného sektora, automatizácia, kybernetická bezpečnosť či štrukturálne zmeny si vyžadujú nový spôsob prijímania rozhodnutí. Uviedol to v pondelok vicepremiér SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) na vystúpení na Svetovom samite o vládnutí v Spojených arabských emirátoch (SAE). TASR o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

V paneli hovoril o inováciách a využití dostupných dát na jednoduchší život občanov. "Vláda, ktorá vie veľmi rýchlo premeniť nápad na implementáciu, bude úspešnejšia a viac prispôsobivá zmenám v spoločnosti," poznamenal s tým, že musí vedieť využívať a prepájať dostupné dáta.

E-government, digitalizácia a big data sú podľa neho jediné spôsoby, ktorými je možné priblížiť prácu vlády verejnosti. "Práve to by malo pomôcť ľuďom vidieť proces vládnutia. Nemali by sme teda len zbierať dáta a investovať do výskumov, ale uistiť sa, že tvorcovia politík majú dostatočné schopnosti na to, aby odlíšili správne fakty od tých nesprávnych," pokračoval vicepremiér. Pozornosť treba venovať aj tomu, ako vláda svoje aktivity prezentuje verejnosti. Je najsilnejšou inštitúciou v krajine, mala by mať jasné ciele, niekoľko priorít a ukazovatele, na základe ktorých je možné vidieť posun. "Aby vláda fungovala inovatívne, mala by byť proaktívna a tiež vedieť konať preventívne," konštatoval Raši.

Úrad podpredsedu vlády SR uvažuje o zavedení pilotných projektov, cez ktoré sa bude dať prostredníctvom umelej inteligencie spracúvať veľké množstvo údajov. "Výsledkom by malo byť lepšie rozhodovanie sa, lepšia tvorba politík, pričom zozbierané dáta sa následne zanalyzujú, urobí sa z nich výstup a ten zlepší služby pre občanov," povedal vicepremiér Raši.

Spolu s podpredsedom vlády SR v paneli o inováciách vystúpil aj generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj José Ángel Gurría, ktorý nedávno navštívil Bratislavu.

Svetový samit o vládnutí je globálna platforma, ktorá bola založená v roku 2013. Tvorí ju sieť vedúcich predstaviteľov verejného a súkromného sektora a je zameraná na využívanie inovácií a technológií na riešenie aktuálnych svetových výziev, uzatvára úrad vicepremiéra SR.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…