Mamička porodila dcérku predurčenú na smrť, aby darovali jej orgány. Vďaka nej majú iné bábätká šancu prežiť
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Mamička porodila dcérku predurčenú na smrť, aby darovali jej orgány. Vďaka nej majú iné bábätká šancu prežiť

Lekári dávali dieťatku 30 minút života. Maličká bojovníčka prežila so svojimi rodičmi týždeň.

— Foto: Repro foto people.com/ C. Tilley Photography

NASHVILLE 10. februára - Tehotenstvo a príchod dieťatka na svet je požehnaním a obrovským darom. Krysta Davisová sa spolu so svojím priateľom Derekom veľmi tešili na narodenie ich dcérky Rylei. Keď bola budúca mamička v 18 týždni tehotenstva, lekári jej po vyšetrení oznámili veľmi smutnú správu. Jej dieťatku zistili akúsi abnormalitu a neskôr jej diagnostikovali anencefáliu. Ide o zriedkavý stav, kedy dieťaťu chýba časť mozgu a lebky, pričom ide o vrodenú vývojovú anomáliu nezlučiteľnú so životom.

Krysta s Derekom sa dozvedeli aj to, že ich dieťatko nebude žiť viac ako 30 minút po narodení. „Bolo to šokujúce. Bolo to obrovské sklamanie, keďže už pred tým som prišla o dieťatko a toto tehotenstvo bolo komplikované. Bolo naozaj ťažké to prijať,“ priznala nešťastná mamička, ktorá si spomenula aj na svoj potrat, ktorý musela prekonať v roku 2017. Lekári mamičke dali dve možnosti. Ihneď vyvolať pôrod alebo dcérku donosiť do určeného termínu a následne darovať jej orgány detským pacientom.

Prečítajte si tiež: Manželmi boli 70 rokov. Z tohto sveta odišli držiac sa za ruky len pár minút po sebe

Najťažšie rozhodnutie

Doktor rodičom následne vysvetlil, že deti s anencefáliou nemajú tendenciu prežiť pôrod a už vôbec nie prestrihnutie pupočnej šnúry. Dieťa tak nie je schopné prežiť samé dlhú dobu, ak vôbec. Rodičia tak stáli pred veľmi ťažkým rozhodnutím. „Rozhodli sme sa, že keď my nemôžeme vziať dcérku domov, iná matka nemusí prežívať to isté,“ vysvetlila Krysta, ktorá svoju dcérku porodila na Štedrý deň, v 40 týždni tehotenstva. Bol to najsilnejší pocit lásky, aký som kedy v živote pocítila. Keď som sa na ňu uprene pozrela, netušila som, že môžem niekoho tak veľmi milovať. Bolo to šialené,“ spomína na najsilnejší moment Krysta.

Prečítajte si tiež: Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej synčeka operáciou priamo v brušku

Najkrajší týždeň v živote

Rylei aj napriek prognózam lekárov všetkých prekvapila. Malá bojovníčka totiž po narodení žila celý týždeň. Rodina spoločne strávila tieto dôležité dni v nemocnici až do Silvestra, kedy dievčatko navždy zavrelo očká. Jej mamička a otec vnímali tento zázrak ako obrovský dar. Namiesto 30-tich minút, dostali celý týždeň, ktorý mohli stráviť so svojou milovanou dcérkou. Rodičia všetku svoju lásku, ktorú svojmu dieťaťu mali dávať po celý život, Rylei dali za týždeň.

Foto: Repro foto people.com/ Courtesy Krysta Davis

Dcérka bola podľa ich slov úžasné bábätko, ktoré vôbec neplakalo. Stalo sa tak iba raz a to vo chvíli, keď sa už blížil koniec. „Bolo to, ako keby bojovala, aby nám dala viac času. Bolo to úžasné. Prekvapila úplne všetkých, že ten týždeň zostala nažive,“ spomína na najkrajší týždeň Krysta. Keď Rylei zomrela, jej srdcové chlopne dostali dve detičky a jej pľúca boli odovzdané do nemocnice na výskum. „Je naozaj ťažké sa vyrovnať s tým, že je preč,“ priznala Krysta. Verí však, že ich príbeh pomôže ďalším mamičkám, ktoré sa ocitnú v rovnakej situácii. Krystu a Dereka však drží nad hladinou, že ich dcérka zachránila životy ďalším deťom a dala im druhú šancu na život.

Už ste čítali?

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…