ZSSK prepravila počas sviatkov takmer 1,7 milióna cestujúcich
TASR
TASR

ZSSK prepravila počas sviatkov takmer 1,7 milióna cestujúcich

Z celkového počtu 24.144 vypravených vlakov malo menej ako päťminútové meškanie do cieľovej stanice dohromady 22.589 spojov (93,6 %) a nad päť minút meškalo 1555 vlakov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 11. januára (TASR) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prepravila počas vianočných sviatkov takmer 1,7 milióna cestujúcich, vypravila viac ako 24.000 vlakov, pričom priemerné meškanie predstavovalo 1,09 minúty.

V období od 21. decembra 2018 do 7. januára 2019 ZSSK prepravila podľa hovorcu Tomáša Kováča spolu 1.672.678 cestujúcich a zaznamenala tak nárast o viac ako 175.000 prepravených zákazníkov v porovnaní so sviatočným obdobím na prelome rokov 2017/2018. Z celkového počtu 24.144 vypravených vlakov malo menej ako päťminútové meškanie do cieľovej stanice dohromady 22.589 spojov (93,6 %) a nad päť minút meškalo 1555 vlakov.

"Na najviac vyťaženej severnej trase Bratislava – Košice – Bratislava cestovalo vlakmi národného dopravcu v prázdninovom období 945.524 cestujúcich," priblížil Kováč. Do cieľovej stanice prišlo načas 294 vlakov, čo predstavuje 72,24 % z celkového počtu 407 vypravených InterCity (IC) vlakov a rýchlikov. Priemerné meškanie týchto spojov na uvedenej trase bolo približne 4,13 minúty.

Vlaky kategórie InterCity, ktoré ZSSK prevádzkuje v komerčnom režime, prepravili počas vianočného, novoročného a "trojkráľového" obdobia spolu 36.809 cestujúcich, čo je o 2089 viac ako minulý rok. Priemerná obsadenosť IC súpravy dosiahla 66,54 %. "S meškaním do päť minút prišlo do cieľa cesty až 138 IC vlakov (95,83 %) a priemerné meškanie vlakov tejto kategórie v cieľovej stanici nepresiahlo 2,5 minúty," vyčíslil Kováč.

K najrozsiahlejšiemu zdržaniu v trvaní 107 minút došlo 23. decembra pri IC vlaku z Bratislavy do Košíc, keď vlak zrazil a usmrtil osobu pohybujúcu sa v koľajisku. Aj druhé najvýraznejšie meškanie v rozsahu 101 minút bolo spôsobené na tejto trase deň pred Silvestrom zrazením a usmrtením osoby ležiacej v koľajisku. "Potvrdilo sa tak, že externé vplyvy ako nehody a mimoriadne udalosti, sa zaraďujú k najčastejším dôvodom meškania vlakov ZSSK. Ďalej sú to meškania medzinárodných spojov a poruchy či výluky na železničnej infraštruktúre," skonštatoval hovorca.

Pri obsadenosti IC vlakov zaznamenala ZSSK 27. decembra rekord, keď v jeden deň pri celkovej ponúkanej kapacite 2660 miest prepravila 2726 cestujúcich. "V rovnaký deň padol aj iný zaujímavý rekord, keď vlak IC 524 prepravil 631 osôb pri ponuke 551 miest," dodal Kováč.

ZSSK v čase zvýšeného dopytu posilnila IC vlaky spolu o 3268 miest a napriek posilňovaniu boli tieto vlaky najmä v smere z Bratislavy na východ pred sviatkami vypredané. Okrem toho boli vypravené aj štyri mimoriadne rýchliky na trase Bratislava – Žilina – Košice a 29 posilových vlakov rôznych kategórií na celom území Slovenska.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…