5 tipov, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu, aby vyzerala ako nová
Inzercia
Inzercia

5 tipov, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu, aby vyzerala ako nová


Usadil sa vo vašej rýchlovarnej kanvici vodný kameň? Nie je to nič neobvyklé. Práve preto existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ho rýchlo a efektívne odstrániť.

— Foto: www.vasekupony.sk

 

Prečo odstraňovať vodný kameň z kanvice?

Ak máte doma tvrdú vodu, problém s usadzovaním vodného kameňa určite dobre poznáte. Vodný kameň sa však skôr či neskôr objaví v každej kanvici.

V zásade ide o usadeniny vápnika, ktoré sa v pitnej vode nachádzajú. Čím viac vodného kameňa v kanvici máte, tým dlhšie trvá, kým sa voda zohreje. Zbytočne tak míňate nielen svoj čas, ale aj elektrickú energiu. Existuje tiež riziko, že rýchlovarná kanvica sa prehreje a pokazí sa. Príjemné tiež nie je, ak sa vám kúsky vodného kameňa dostanú do nápoja.

Preto sme pre vás vybrali 5 osvedčených tipov, ktoré na vodný kameň v kanvici určite zaberú. Môžete si vybrať, či dáte prednosť prírodným prostriedkom alebo siahnete po špeciálnych chemických prípravkoch z drogérie.

Ocot

Na odstránenie usadeného vápnika vám výborne poslúži pomocník, ktorého máte určite v kuchyni - ocot. Je to v podstate 8-percentná kyselina octová, ktorá teda s vodným kameňom dokáže poriadne zatočiť. Pri čistení kanvice použite ocot a vodu v pomere 1:1. Zmes zohrejte, ale nevarte. Tekutinu nechajte v kanvici pôsobiť približne 2-3 hodiny, a potom ju niekoľkokrát opláchnite čistou vodou. Ak sa všetok vodný kameň nerozpustí, postup opakujte. Čo vám môže trocha prekážať, je octový zápach vo vašej kuchyni. V tom prípade vám rovnako dobre poslúžia aj iné prírodné prostriedky.

Kyselina citrónová

Ďalším osvedčeným prírodným prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa je kyselina citrónová. V porovnaní s octom má tú výhodu, že nezapácha. Rozpustite 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v troche vody. Túto zmes vlejte do vašej kanvice a nechajte ju pôsobiť približne pol hodiny až hodinu. Potom pridajte pohár vody, kanvicu zapnite a vodu nechajte zovrieť. Po vychladnutí vodu vylejte a kanvicu niekoľkokrát opláchnite čistou vodou, prípadne v nej nechajte čistú vodu ešte raz prevrieť. Ak sa vám kameň nepodarilo odstrániť na prvýkrát, postup zopakujte.

Náš tip: Ak už vaša stará kanvica už doslúžila, kúpte si novú. Ak radi vyhľadávate výhodné nákupy, nezabudnite navštíviť kupónový web Vašekupóny.sk, kde nájdete mega zľavy, zľavové kupóny a zľavové kódy do vašich obľúbených predajní. Mall zľavový kupón či taký Datart zľavový kód sa predsa vždy hodia.

Citrónová šťava

Namiesto kyseliny citrónovej môžete použiť aj šťavu z citróna. V tomto prípade použite pohár vody a tri lyžice citrónovej šťavy. Tekutinu nechajte v kanvici pôsobiť asi 30 minút. Potom pridajte pohár vody a nechajte ju zovrieť. Po vychladnutí tekutinu vylejte a kanvicu opláchnite čistou vodou.

Sóda bikarbóna

Do kanvice vlejte vodu s jednou lyžičkou sódy bikarbóny. Tekutinu zohrejte - opäť ju nemusíte prevárať - a nechajte pôsobiť v kanvici kľudne aj celú noc. Následne kanvicu dôkladne opláchnite čistou vodou.

Ak viac dôverujete priemyselným prípravkom, stačí skočiť do najbližšej drogérie, kde si z množstva prípravkov na odstraňovanie vodného kameňa určite vyberiete. Pri čistení rýchlovarnej kanvice postupujte podľa návodu, ktorý je na prípravku uvedený. Po použití akéhokoľvek chemického prostriedku nezabudnite kanvicu dôkladne umyť.

Ako vodnému kameňu predchádzať?

Aj keď máte doma tvrdú vodu, usádzaniu vodného kameňa predsa len môžete v čiastočnej miere predísť. Stačí, ak dodržíte niekoľko základných zásad:

  • V kanvici zohrievajte vždy len toľko vody, koľko potrebujete.
  • Nenechávajte prebytočnú vodu v kanvici, ale vylejte ju z nej.
  • Nedolievajte vodu do už zohriatej vody, vodný kameň sa vtedy usadzuje ešte rýchlejšie.

 

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…