Na ceste autom v zime treba dbať aj na mínusové teploty a bezpečnosť
TASR
TASR

Na ceste autom v zime treba dbať aj na mínusové teploty a bezpečnosť

Mimoriadne dôležitá je kontrola hladiny motorového oleja, bod hladiny zamŕzania chladiacej kvapaliny či vyčistenie priestoru motora.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Bratislava 2. januára (TASR) - V zimných mesiacoch treba pri cestovaní autom myslieť aj na mínusové teploty. V zime je lepšie vždy tankovať plnú nádrž a pravidelne kontrolovať množstvo vody v chladiacom systéme pre výkonnosť kúrenia. Čím viac vody sa tam nachádza, tým výkonnejšie je kúrenie. Dôležité sú tiež zimné pneumatiky. Uviedol operačno–technický riaditeľ Falck Fire Services Milan Ivanič.

Hĺbka dezénu zimných pneumatík by nemala byť menšia ako tri milimetre. "Možno ju zistiť aj jednoduchým zariadením na jej meranie alebo dvojeurovou mincou. Jej strieborný okraj má presne štyri milimetre. Ak lem dokážete schovať do dezénu, pneumatika je ešte na pár mesiacov použiteľná," ozrejmil servisný technik Miroslav Bitomský.

Doplnil, že moderné pneumatiky sú po obvode vybavené náliatkami, ktoré indikujú maximálne povolené opotrebenie 1,6 milimetra. Potrebné je skontrolovať aj dátum výroby pneumatiky (DOT) vyrazený na jej boku. Zdôraznil, že ak má pneumatika viac ako sedem rokov, je potrebné ju vymeniť. "Taktiež je nutné kontrolovať aj prípadné praskliny po obvode, pri ktorých sú viditeľné kordy/výstuha pneumatiky, tieto môžu byť pre auto časovanou bombou," upozornil.

Rovnako dôležitá je podľa Ivaniča kontrola hladiny motorového oleja, bod hladiny zamŕzania chladiacej kvapaliny či vyčistenie priestoru motora. V prípade zamrznutia kvapaliny odporúčajú technici, aby sa auto minimálne dva dni prirodzene zohrievalo. Pri zahrievaní zamrznutej kvapaliny v hadičkách napríklad fénom hrozí podľa neho okamžité roztrhnutie. V rámci prevencie sa odporúča tiež zmeranie kapacity autobatérie v servise. Strácanie kapacity vplyvom mrazu spôsobuje, že auto nedokáže po dlhšom parkovaní naštartovať.

"Svoju povinnú výbavu auta doplňte o práškový hasiaci prístroj s optimálnou hmotnosťou náplne dva kilogramy, ktoré sú vhodné do auta. Nezaberie veľa miesta, vydrží až teploty do – 30 stupňov Celzia a nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať," upozornil Ivanič. Vodný ani penový hasiaci prístroj neodporúča, pretože ich obsah by mohol zamrznúť.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…