Obchodné reťazce zachraňujú planétu: Lidl končí s plastovými taškami a IKEA vysádza lesy
Dobré noviny
Dobré noviny

Obchodné reťazce zachraňujú planétu: Lidl končí s plastovými taškami a IKEA vysádza lesy

Obrovské spoločnosti sa rozhodli pomôcť prírode. Všetko to robia zadarmo.

— Foto: Lidl, Wikimedia CC

BRATISLAVA 6. decembra - Diskontný reťazec Lidl sa zaviazal, že sa úplne zbaví najtenších igelitových tašiek a tak odbremení životné prostredie o 125 ton plastu ročne. Ako informovala spoločnosť, v žiadnej zo 134 predajní spoločnosti Lidl Slovenská republika si už nikto nezakúpi deväťcentové igelitky. Lidl si podľa informácií od úplného začiatku uvedomoval svoju zodpovednosť za stav životného prostredia. Preto boli igelitky odjakživa spoplatnené. Teraz prikročil k ďalšiemu obmedzeniu, ktoré sa týka už spomínaných „deväťcentoviek“.

Spoločnosť sa zaviazala, že obmedzí používanie plastov o 20 % a dosiahne 100 % recyklovateľnosť plastových obalov vlastných značiek do roku 2025. Ako sa zdá, sľuby sa postupne začínajú plniť. „Máme nastavenú jasnú a dlhodobú stratégiu v téme plasty, ktorá stojí na troch pilieroch: nahradiť – ombedziť – recyklovať. Vyradenie najtenších igelitiek zo sortimentu a ich nahradenie udržateľnešími a ekologickejšími alternatívami je iba jedným z krokov na našej ceste,“ vysvetlil konateľ Lidl Slovneská republika za oblasť nákupu Martin Nagy.

Prečítajte si tiež: Lidl do roku 2019 zakáže jednorazové plasty. Čo všetko zmizne z pultov?

Pomáha aj IKEA

Aj ďalšia spoločnosť sa k prírode nespráva ľahostajne. Keď sa v 90. rokoch dostal malajzijský dažďový prales do problémov, zasiahol švédsky výrobca nábytku IKEA. V projekte o jeho obnovu sa spojil so Švédskou univerzitou poľnohospodárskych vied, ktorá bola do problematiky zasvätená už od samotného počiatku v roku 1998. Spolupráca bola označená ako úspešná. Za posledných 20 rokov sa tak podarilo vysadiť tri milióny stromov. Do lesov, ktoré boli spustošené ťažbou a požiarmi, sa tak postupne vracia život.

Je až zarážajúce, no o to krajšie, že v dnešnej dobe IKEA pomoc poskytla úplne zadarmo. Snažia sa o obnovu a záchranu planéty a konkrétne tohto miesta aj preto, aby vytvárali dobré podmienky pre akácie, z ktorých sa vyrába ich nábytok. Malajzijské daždové pralesy sú totiž najvhodnejšie a výrobca nábytku tu vlastní niekoľko plantáži. „Náš projekt je darčekom od IKEA. Nábytok predávame po celom svete, no len tu sa staráme o rehabilitáciu. Neočakávame nič na oplátku,“ prezradil vedec z univerzity, ktorý celý projekt zastrešuje Jan Faulk.

Projekt zabezpečil aj to, že nad pralesom je celková ochrana a zachránená oblasť slúži vedcom pre ich výskum. IKEA má v pláne v Malajzii vytvoriť aj ďalšie akáciové plantáže a automaticky tak vytvoriť viac pracovných pozícií a spokojných zákazníkov. „Zároveň by to znamenalo menší tlak na dažďový prales,“ dodal na záver Faulk.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…