K preventívnym prehliadkam môžu motivovať aj zamestnávatelia
TASR
TASR

K preventívnym prehliadkam môžu motivovať aj zamestnávatelia

Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 4. decembra (TASR) – K preventívnym prehliadkam zamestnancov môžu motivovať aj zamestnávatelia. Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy. Ukázal to prieskum portálu Profesia.sk, ktorý robili v októbri a v novembri na vzorke 5300 respondentov.

"Súvisí to s tým, že veľké firmy najviac investujú do preventívnych programov," povedala manažérka komunikácie portálu Daniela Beráková. Podľa nej zavážia tiež firemná kultúra a štandardy alebo dochádzkový systém, ktorý dopredu počíta s absenciou z dôvodu návštevy lekára.

Najväčšie bariéry v možnosti absolvovať prehliadky pociťujú zamestnanci malých súkromných firiem. Od preventívnej návštevy lekára ľudí najviac odrádzajú dlhé čakanie a chorí pacienti v čakárni, nemožnosť objednania sa na konkrétny termín, absencia či komplikácie v práci a nevľúdnosť prostredia u lekára. Podľa Berákovej sa práve zamestnanci malých súkromných firiem najviac boja, že vymeškajú a budú mať v práci problémy.

Najviac ľudí v prieskume (49 percent) uviedlo, že by ich motivovalo, keby ich na preventívnu prehliadku upozornili či pozvali priamo z ambulancie. Zvýhodnenie vo forme odpočítateľnej položky z odvodov alebo daní by uvítalo 20,5 percenta opýtaných, 20 percent by chcelo zľavu na lieky či výživové doplnky. Spoplatnenie niektorých úkonov v prípade zanedbania prevencie by bolo motivačné len pre 8,2 percenta ľudí.

Aj odborníci sa prihovárajú za pozitívnu motiváciu, pretože najviac sa prevencii podľa nich vyhýbajú práve chudobní ľudia a ľudia z marginalizovaných skupín.

Pokiaľ ide o pozývanie pacientov na preventívne prehliadky, podľa hlavnej odborníčky pre všeobecné lekárstvo ministerstva zdravotníctva Jany Bendovej by nemalo želaný efekt. "V mojej ambulancii sme to v jednom období tak robili a úspešnosť tohto opatrenia bola iba desať percent. Ak pacienti chcú, môžu si nastaviť notifikácie od zdravotných poisťovní," tvrdí.

Problémom je podľa nej veková štruktúra všeobecných lekárov pre dospelých a ich nedostatok. "Ich priemerný vek je 56 rokov a už teraz na Slovensku chýba asi 500 všeobecných lekárov. Preto je nepravdepodobné zlepšenie situácie v tom, že sa bude čakať kratšie," hovorí Bendová.

K zlepšeniu motivácie ľudí má prispieť projekt mapaprevencie.sk. Cieľom je podľa garantky projektu Zuzany Katreniakovej z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach združiť aktérov, ktorí sa aktívne podieľajú na aktivitách v oblasti prevencie alebo ich podporujú. Ďalej vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo projekt Rok prevencie zdravotného stavu obyvateľov Slovenska. Má zvýšiť zodpovednosť za vlastné zdravie, presadzovanie aktívneho prístupu k zdravému životnému štýlu a zvyšovanie kvality života. Ministerstvo chce tiež zvýšiť informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…