K preventívnym prehliadkam môžu motivovať aj zamestnávatelia
TASR
TASR

K preventívnym prehliadkam môžu motivovať aj zamestnávatelia

Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 4. decembra (TASR) – K preventívnym prehliadkam zamestnancov môžu motivovať aj zamestnávatelia. Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy. Ukázal to prieskum portálu Profesia.sk, ktorý robili v októbri a v novembri na vzorke 5300 respondentov.

"Súvisí to s tým, že veľké firmy najviac investujú do preventívnych programov," povedala manažérka komunikácie portálu Daniela Beráková. Podľa nej zavážia tiež firemná kultúra a štandardy alebo dochádzkový systém, ktorý dopredu počíta s absenciou z dôvodu návštevy lekára.

Najväčšie bariéry v možnosti absolvovať prehliadky pociťujú zamestnanci malých súkromných firiem. Od preventívnej návštevy lekára ľudí najviac odrádzajú dlhé čakanie a chorí pacienti v čakárni, nemožnosť objednania sa na konkrétny termín, absencia či komplikácie v práci a nevľúdnosť prostredia u lekára. Podľa Berákovej sa práve zamestnanci malých súkromných firiem najviac boja, že vymeškajú a budú mať v práci problémy.

Najviac ľudí v prieskume (49 percent) uviedlo, že by ich motivovalo, keby ich na preventívnu prehliadku upozornili či pozvali priamo z ambulancie. Zvýhodnenie vo forme odpočítateľnej položky z odvodov alebo daní by uvítalo 20,5 percenta opýtaných, 20 percent by chcelo zľavu na lieky či výživové doplnky. Spoplatnenie niektorých úkonov v prípade zanedbania prevencie by bolo motivačné len pre 8,2 percenta ľudí.

Aj odborníci sa prihovárajú za pozitívnu motiváciu, pretože najviac sa prevencii podľa nich vyhýbajú práve chudobní ľudia a ľudia z marginalizovaných skupín.

Pokiaľ ide o pozývanie pacientov na preventívne prehliadky, podľa hlavnej odborníčky pre všeobecné lekárstvo ministerstva zdravotníctva Jany Bendovej by nemalo želaný efekt. "V mojej ambulancii sme to v jednom období tak robili a úspešnosť tohto opatrenia bola iba desať percent. Ak pacienti chcú, môžu si nastaviť notifikácie od zdravotných poisťovní," tvrdí.

Problémom je podľa nej veková štruktúra všeobecných lekárov pre dospelých a ich nedostatok. "Ich priemerný vek je 56 rokov a už teraz na Slovensku chýba asi 500 všeobecných lekárov. Preto je nepravdepodobné zlepšenie situácie v tom, že sa bude čakať kratšie," hovorí Bendová.

K zlepšeniu motivácie ľudí má prispieť projekt mapaprevencie.sk. Cieľom je podľa garantky projektu Zuzany Katreniakovej z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach združiť aktérov, ktorí sa aktívne podieľajú na aktivitách v oblasti prevencie alebo ich podporujú. Ďalej vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo projekt Rok prevencie zdravotného stavu obyvateľov Slovenska. Má zvýšiť zodpovednosť za vlastné zdravie, presadzovanie aktívneho prístupu k zdravému životnému štýlu a zvyšovanie kvality života. Ministerstvo chce tiež zvýšiť informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok.

Už ste čítali?

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…