Europoslanci z frakcie S&D diskutujú s občanmi
TASR
TASR

Europoslanci z frakcie S&D diskutujú s občanmi

Po prvej - piatkovej - akcii vo Viedni sa teraz v sobotu predstavitelia S&D stretnú s občanmi Slovenska na diskusii v Košiciach.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Štefan Puškáš

Brusel 12. októbra (TASR) - Politická frakcia socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) oznámila, že v piatok spúšťa tzv. "mesiac demokracie", čiže sériu diskusných podujatí s občanmi členských krajín EÚ o súčasnom stave a budúcnosti Európy.

Po prvej - piatkovej - akcii vo Viedni sa teraz v sobotu predstavitelia S&D stretnú s občanmi Slovenska na diskusii v Košiciach. Informáciu pre TASR potvrdila slovenská europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD).

Politická skupina S&D spresnila, že séria stretnutí s občanmi sa nesie vo svetle "alarmujúceho politického vývoja v celej Európe". Snahou poslancov z tábora socialistov a demokratov je diskutovať s občanmi na tému "obrana demokracie a právneho štátu". K hlavným diskutérom sa pripojil aj predseda S&D Udo Bullmann.

"Veľmi nás znepokojuje rastúci počet útokov na slobodu tlače, nezávislosť súdnictva a integritu volieb v Európe, ktoré ohrozujú naše zásady: demokraciu a právny štát. Nastal čas konať," uviedol Bullman v správe pre médiá. Dodal, že je nevyhnutné počúvať ľudí a ich potreby a pochopiť, prečo je toľko ľudí rozčarovaných a otvorene sa hlási k populistom a k pravicovým návrhom.

Po prvej diskusii vo Viedni sa poslanci a politici zapojení do tejto iniciatívy zamerajú na stretnutia s občanmi krajín strednej Európy; diskusie sú naplánované v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Mesiac demokracie sa skončí veľkou spoločnou udalosťou v Kodani (22. novembra), ktorá sa uskutoční pri príležitosti osláv 25. výročia od prijatia kodanských kritérií.

Smolková ocenila, že počas trvania debát s občanmi budú pracovníci frakcie robiť "zápis" o tom, čo ľudí najviac trápi, aké majú názory a ako si predstavujú svoju budúcnosť v spoločnej Európe.

"Pre mňa ako vedúcu slovenskej delegácie vo frakcii S&D sú získané poznatky cenné, pretože budeme spoločne pripravovať volebný program - a ten by mal vychádzať aj z pripomienok občanov Európskej únie," uviedla Smolková.

Zároveň priznala, že S&D si ako miesto pre debatu s občanmi vybrala práve Košice - mesto ktoré je geograficky "na začiatku EÚ" - najmä preto, že je dôležité poznať názory ľudí aj z tohto regiónu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…