Environmentálne organizácie v Európe spúšťajú kampaň na ochranu vody
TASR
TASR

Environmentálne organizácie v Európe spúšťajú kampaň na ochranu vody

Viac ako polovica riek, mokradí, jazier, podzemných a pobrežných vôd sú zničené. Na Slovensku nie je v dobrom stave takmer polovica vodných tokov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) - Do európskej kampane na ochranu vody sa zapája aj WWF Slovensko, spolu so stovkou environmentálnych organizácií v Európe spúšťa kampaň #ProtectWater zameranú na ochranu vody a dodržiavanie Rámcovej smernice o vode. Informovala o tom Helena Čárska z WWF Slovensko. Smernica je podľa organizácie jedným z najprogresívnejších environmentálnych zákonov Európskej únie a treba ju dodržiavať.

Iba 40 percent európskych vôd je podľa Čárskej v dobrom stave. "Viac ako polovicu riek, mokradí, jazier, podzemných a pobrežných vôd sme zničili. Na Slovensku nie je v dobrom stave takmer polovica vodných tokov," vysvetlila.

Rámcová smernica o vode podľa organizácie predstavuje dobrý nástroj na zmenu situácie a ochranu vody. "Je len na politickej vôli krajiny, či smernicu naozaj efektívne využije. Teraz sa rozhoduje, či uplatníme dobre nastavený európsky právny predpis, alebo sa ho budeme snažiť degradovať," uviedla.

V súčasnosti prechádza smernica plánovanou revíziou. Kontrola vhodnosti sa podľa organizácie zameria na relevantnosť, účinnosť, súdržnosť a pridanú hodnotu Rámcovej smernice o vode a Smernice o povodniach. Zahŕňa tiež verejnú konzultáciu, ktorá potrvá do marca 2019. Kampaň využíva podľa jej slov provokatívny scenár nejasnej budúcnosti piva a vyzýva ľudí v Európe, aby sa zapojili do verejnej konzultácie o smernici, ktorá je dostupná na internete.

"Nedostatočné uplatňovanie európskej smernice o ochrane vôd prináša obrovské problémy. V kampani #ProtectWater vyzývame ľudí, aby využili svoje právo a žiadali od politikov zodpovedný prístup k našim vodným zdrojom. Zoslabenie právnych predpisov by mohlo vážne ohroziť vodné zdroje Európy," upozornila riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Prijatím smernice sa podľa Plassmann členské štáty EÚ zaviazali, že nebudú povoľovať činnosti, ktoré zhoršujú stav vôd a budú prijímať opatrenia, ktoré stav do roku 2027, naopak, zlepšia. "Prijaté opatrenia by mali predísť aj nevhodným zásahom, aké sa realizovali na rieke Belá vo Vysokých Tatrách. Vo svojom stanovisku to odsúdila aj European Wilderness Society a pristúpila k procesu vylúčenia rieky Belá zo zoznamu European Willderness Network," dodala Plassmann.

Za kampaňou stojí koalícia Living Rivers Europe, ktorú tvorí päť veľkých organizácií - WWF, Európska environmentálna kancelária (EEB), European Anglers Alliance, European Rivers Network a Wetlands International.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…