AKTUÁLNE: SMER-SD navrhuje, aby ženy mohli ísť do dôchodku skôr
TASR
TASR

AKTUÁLNE: SMER-SD navrhuje, aby ženy mohli ísť do dôchodku skôr

SMER-SK navrhuje zvýhodniť ženy, ktoré by mohli za východu detí odísť do dôchodku skôr.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Pavol Remias

Bratislava 12. októbra (TASR) - Koaličný Smer-SD spolu s rezortom práce pripravil pozmeňujúci návrh k ústavnému zastropovaniu dôchodkového veku na 64 rokov. Majú sa ním zvýhodniť ženy, ktoré by mohli za výchovu detí odísť do dôchodku skôr. O tom, o koľko skôr by mohli odísť ženy do penzie a akým spôsobom, chce strana rokovať s opozičnými poslancami. Avizoval to predseda Smeru-SD Robert Fico.

V súčasnosti je návrh na ústavné zastropovanie dôchodkového veku v druhom čítaní, definitívne by mal o ňom parlament rozhodnúť na schôdzi, ktorá štartuje v utorok 16. októbra. Strana však na definitívne schválenie ústavného zákona potrebuje väčšinu v parlamente, teda aj hlasy opozície. "Návrh je prerokovávaný vo výboroch. Bez opozície nie je možné návrh ústavného zákona schváliť. V spolupráci s ministerstvom práce sme pripravili pozmeňujúci návrh, ktorý sa bude dotýkať predovšetkým žien v prípade, že majú deti, postarajú sa o ne a vychovajú ich," vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii Fico.

Upozornil, že si dali veľký pozor na formuláciu, ktorá by sa mala v prípade odchodu žien do dôchodku dostať do zákona. "Veľký pozor sme si dali na formuláciu, aby to nebolo o tom, že keď má niekto štyri deti a nestará sa o ne, že by automaticky takýto človek mal mať určité výhody. Chceme spojiť túto výhodu s tým, že žena sa postará o deti, teda nehovoríme len o materstve, hovoríme o výchove a som presvedčený, že je správne uvažovať, že v takomto prípade by mohla ísť žena do dôchodku skôr," vysvetlil Fico.

Žena má nárok na skorší odchod do dôchodku, ak sa riadne postará o výchovu

Konkrétna podoba článku v ústave v prípade žien má znieť, že "štát podporuje rodinu a rodičovstvo primeraným znížením maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe". "Podrobnosti stanoví zákon. My len teraz zakotvíme do Ústavy SR, že žena má nárok na odchod do dôchodku v nižšom veku ako je ten aktuálne stanovený za predpokladu, že sa riadne postará o výchovu svojich detí. Potom môžeme viesť diskusiu aj s opozíciou, o koľko to má byť," doplnil Fico. Nevie si aktuálne predstaviť, že by sa dal tento mechanizmus pripraviť okamžite. "Bude preto postačujúce, aby sme prijali toto ustanovenie a vieme, že môžeme začať pracovať na takom mechanizme, ktorý zabezpečí ženám skôrší odchod do dôchodku," myslí si Fico.

Týmto spôsobom by tak mohol návrh na ústavné zastropovanie dôchodkového veku získať aj viac hlasov opozície. V septembri ho do druhého čítania posunulo 93 poslancov zo 145 prítomných. Za návrh vtedy hlasovali aj niektorí opoziční poslanci, napríklad z hnutia Sme rodina a ĽSNS.

Fico zároveň opäť zopakoval, že Smer-SD podporuje iniciatívu odborárov, ktorí zbierajú podpisy na vyhlásenie referenda na zastropovanie dôchodkového veku. Odborári majú mať aktuálne približne 180.000 podpisov.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…