V Piešťanoch sa bude hovoriť o reumatizme
TASR
TASR

V Piešťanoch sa bude hovoriť o reumatizme

Pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu 2018 liga pripravila sériu edukačných a informačných podujatí, no nezabúda ani na podporu pohybových aktivít vhodných pre pacientov s reumatickým ochorením.

— Foto: reuma.sk

Bratislava 12. októbra (TASR) - Liga proti reumatizmu na Slovensku pripravila pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu (12.10.) v Piešťanoch odborný seminár pre pacientov a sprievodný program, ktorý o tomto ochorení a ťažkostiach života reumatika vypovedá. V sobotu (13.10.) bude hlavnou súčasťou programu Celoslovenské stretnutie walkerov – reumatikov s nordic walking paličkami aj s inštruktážnou lekciou. TASR o tom informovala predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku Jana Dobšovičová Černáková.

Pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu 2018 liga pripravila sériu edukačných a informačných podujatí, no nezabúda ani na podporu pohybových aktivít vhodných pre pacientov s reumatickým ochorením. Heslo tohtoročnej kampane SDR 2018 znie "Nepremeškajte príležitosť, pripojte sa k nám". "Jeho cieľmi sú zdôrazniť dôležitosť prevencie reumatických ochorení, ale aj odstrániť prekážky, ktoré bránia včasnej diagnostike. Chceme zvyšovať povedomie o reumatických ochoreniach, ktoré postihujú viac ako 120 miliónov Európanov a hovoriť o ich dopadoch na širšiu verejnosť," priblížila Dobšovičová Černáková. Za dôležité považuje aj to, aby sa zvyšovalo povedomie o tom, že reumatické ochorenie môže prepuknúť v každom veku - aj u detí či mladých ľudí.

Liga proti reumatizmu na Slovensku pripomína, že v Európskej únii by mohlo pracovať o milión ľudí viac, keby mali všetci pacienti s reumatickým ochorením dostupnú včasnú liečbu. "Reumatické ochorenie ovplyvňuje pacienta vo všetkých oblastiach života a výrazne mu znižuje doterajšiu kvalitu života. Na to, aby sa pacient s ochorením vedel vyrovnať, respektíve, aby sa po chorobe opäť vedel zaradiť do bežného života, potrebuje povzbudenie, informácie o reumatickom ochorení, možnostiach jeho liečby a rady, ako si čo najdlhšie udržať primeranú fyzickú kondíciu," zdôraznila Dobšovičová Černáková. Aj preto považuje toto piešťanské stretnutie za dôležité.

Liga proti reumatizmu na Slovensku je pacientske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Má 15 miestnych pobočiek a dva špecializované kluby. Pre mladšiu generáciu reumatikov a deti funguje Klub Kĺbik a pre pacientov s lupusom Klub Motýlik. Liga sídli v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch. Informačná kampaň sa koná celoročne.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…