V siedmich zónach Trnavy bude ochrana zelene bez pesticídov
TASR
TASR

V siedmich zónach Trnavy bude ochrana zelene bez pesticídov

Trnava, ktorá aj doteraz používala pesticídy len vo výnimočných prípadoch, sa ako prvá na Slovensku zaviazala ich úplne vylúčiť v siedmich zónach mesta s najväčšími plochami zelene.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Trnava 11. októbra (TASR) - Zmluvu s občianskym združením Zóny bez pesticídov podpísal primátor Trnavy Peter Bročka vo štvrtok a následne osadili spoločne s predsedom združenia Ivanom Iľkom prvý jedinečný piktogram označujúci zónu bez pesticídov v Parku Antona Bernoláka. Trnava, ktorá aj doteraz používala pesticídy len vo výnimočných prípadoch, sa ako prvá na Slovensku zaviazala ich úplne vylúčiť v siedmich zónach mesta s najväčšími plochami zelene.

Občianske združenie Zóny bez pesticídov založil študent biológie a chémie na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity (TU) Ivan Iľko s podporou vedúceho katedry biológie Alfréda Trnku a prorektorky TU, biologičky Viery Peterkovej. Cieľom je iniciovať v mestách, školských areáloch a lesoch vznik zón obhospodarovaných bez použitia pesticídov a ponúkať iné praktické spôsoby údržby zelene v duchu trvalo udržateľného rozvoja.

Sedem zón bez pesticídov vzniká v oblastiach Trnavy s parkmi, kde sa môžu najviac prejaviť priaznivé účinky nového spôsobu údržby zelene. „Na týchto plochách sa budeme v spolupráci s odborníkmi na ekológiu starať o dreviny, trávniky a ostatné rastliny podľa ekologických zásad a používať proti škodcom rôzne prírode blízke postupy. Situáciu budeme pozorne sledovať a po preskúmaní a vyhodnotení dôsledkov zvážime rozšírenie zón bez pesticídov aj na ostatné časti,“ uviedla Veronika Srdošová z referátu správy zelene odboru dopravy a komunálnych služieb mestského úradu.

Iľko dodal, že zámerom zriaďovania zón bez pesticídov nie je, aby príroda zahltila mestá. "Aj naďalej bude prebiehať starostlivosť o zeleň, burina sa dá likvidovať aj termickým alebo mechanickým spôsobom a ploskáčik pagaštanový, ktorý Trnavu trápi, napríklad zberom spadnutého lístia či feromónovými pascami," povedal. Pretože všetky pesticídy sú, ako doplnil, istým spôsobom škodlivé, môžu kontaminovať pôdu, vodu alebo sa preniesť vzduchom. Zóny bez pesticídov chcú naučiť ľudí spolupracovať s prírodou. Po Trnave chce združenie podľa Iľka nadviazať spoluprácu aj s ďalšími mestami na Slovensku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…