Pacientom v spišskonovoveskej nemocnici sa budú venovať dobrovoľníci
TASR
TASR

Pacientom v spišskonovoveskej nemocnici sa budú venovať dobrovoľníci

Projekt funguje už v šiestich nemocniciach, ktoré patria do siete Svet zdravia, spišskonovoveská je v poradí siedmou.

Tomáš Bezdeda — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Spišská Nová Ves 11. októbra (TASR) – Pacientom v spišskonovoveskej nemocnici sa budú venovať dobrovoľníci. Vo štvrtok tam totiž odštartovali projekt centier Krajší deň. Ambasádorom projektu na Spiši sa stal spevák Tomáš Bezdeda.

„Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa rozhodol zapojiť do tohto projektu, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ uviedol.

Mnohí pacienti sa môžu podľa autorky projektu Tatiany Kosťovej cítiť v nemocnici opustení. „Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ objasnila.

Projekt funguje už v šiestich nemocniciach, ktoré patria do siete Svet zdravia, spišskonovoveská je v poradí siedmou. „Čas, ktorý musí pacient stráviť v nemocnici, bez blízkych a so zdravotnými problémami, je náročný azda pre každého, pre deti a starších obzvlášť. Sme preto veľmi vďační dobrovoľníkom, ktorí sa rozhodli obetovať časť svojho voľného času a nezištne ho venovať našim pacientom. Môžu tak prísť na iné myšlienky a zmysluplne využiť svoj voľný čas,“ zhodnotila riaditeľka nemocnice v Spišskej Novej Vsi Renáta Šuláková.

Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú primárne na pacientov na detskom oddelení a oddelení dlhodobo chorých. Celý priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielničky, okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie. „Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu,“ vysvetľuje Kosťová. V rámci centra Krajší deň sa na Spiši vyškolilo už 23 dobrovoľníkov, najviac z radov študentov, ale i dôchodcov a ľudí v produktívnom veku.

Vlani projekt prebiehal v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote, kde sa doň zapojilo 103 aktívnych dobrovoľníkov a ich služby využilo takmer 3400 prevažne starších pacientov. Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka v nemocniciach pôsobilo 61 pravidelných dobrovoľníkov, ktorí svoj čas venovali 311 detským a 2753 dospelým pacientom. Tento rok projekt spúšťajú aj nemocnice v Michalovciach, Dunajskej Strede a Partizánskom. Svidnícka nemocnica ho oficiálne odštartovala tento týždeň.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…