Milan Lasica pokrstil prvú zbierku básni 89-ročnej mamy Jara Filipa
TASR
TASR

Milan Lasica pokrstil prvú zbierku básni 89-ročnej mamy Jara Filipa

Lucia Šoralová svoju starú mamu prekvapila aj tým, že jednu z jej básni zhudobnila.

Prezentácia knihy Emílie Filipovej: Prelet nad životom v Bratislave 10. októbra 2018. Prvú samostatnú zbierku básní mamy hudobníka, herca, skladateľa a dramaturga Jaroslava Filipa uviedol jeho dlhoročný kolega Milan Lasica (vpravo). Vľavo vnučka Emílie Filipovej a slovenská speváčka Lucia Šoralová. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 10. októbra (TASR) - Prelet nad životom je názov prvej samostatnej zbierky básní z pera Emílie Filipovej. Knižnú novinku, ktorá prináša básne 89-ročnej mamy hudobníka, skladateľa, humoristu, dramaturga, herca a zanieteného propagátora internetu Jara Filipa, uviedli do života v stredu v Bratislave. "Naša starká píše básne celý život. Lenže bola zamestnanou ženou, pracovala ako učiteľka, matkou štyroch deti a manželkou veľmi svojského, úžasného, silného a dominantného muža, nikdy sa neodvážila vyjsť z jeho tieňa a svoju prácu prezentovať," priblížila život pani Filipovej jej vnučka, speváčka Lucia Šoralová.

Ako ďalej prezradila, jej stará mama sa dostala k svojmu životu až po odchode starého otca. "Mala 83 rokov, keď začala chodiť so svojimi básňami po súťažiach a začala ich vyhrávať. Všetci ju označovali za nevšedný talent," doplnila Šoralová, ktorá sa rozhodla splniť sen starej mamy - mať vlastnú zbierku básní. Knihu napokon aj sama vydala. "Páči sa mi, hoci ja som básne nevyberala, dcéra vyberala. Mám ich asi do dvesto, ešte tri knihy by sa dali vydať z tých, čo mám doma. Ja som nevedela vybrať, mne sa všetky ľúbia rovnako," povedala pre TASR Emília Filipová. Poetka, ktorej večnými témami sú život a príroda, na prezentácii spomínala aj na svojho syna Jara Filipa - "človeka hromadného výskytu": "Verila som v jeho talent, to bolo dôležité, môj muž nie," priznala mama známeho hudobníka a skladateľa, ktorý nás nečakane opustil v roku 2000 vo veku 51 rokov na následky ťažkého infarktu.

"S Jarom som zažil krásne roky spolupráce a vždy som rozmýšľal o tom, vlastne až doteraz, kde sa v ňom brala tá lyričnosť, poetičnosť niekedy až romantizmus tých jeho pesničiek," uviedol krstný otec novej básnickej zbierky Milan Lasica. "Keď som si prečítal knižku pani Filipovej, zistil som, že jablko nepadlo ďaleko od stromu, že to Jaro zdedil. Vlastne môžem byť rád, že Jaro zhudobňoval moje texty a nie vaše básne," zavtipkoval a knihu poetky zo Svätého Petra, ktorá "sa rozpráva so stromami, necháva sa strhávať búrkou svojich snov", posypal bielymi pierkami.

"To je čistá poézia, lyrično, bez akejkoľvek snahy o ohúrenie metaforou, rytmom, rýmom, čímkoľvek. Sú to len čisto položené pocity na oltár," povedala pre TASR o poézii Emílie Filipovej Lucia Šoralová, ktorá svoju starú mamu prekvapila aj tým, že jednu z jej básni - Rozlúčky zhudobnila.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…