Medzinárodný festival outdoorových filmov otvorí film Pavla Barabáša
TASR
TASR

Medzinárodný festival outdoorových filmov otvorí film Pavla Barabáša

Súťažná putovná prehliadka outdoorových filmov potrvá do 13. októbra.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Sabinov 10. októbra (TASR) – Filmom Vábenie výšok od Pavla Barabáša, ktorý mapuje slovenské himalájske dobrodružstvo, otvorili v stredu v Sabinove XVI. ročník Medzinárodného festivalu outdoorových filmov. Súťažná putovná prehliadka outdoorových filmov potrvá do 13. októbra.

Program festivalu pokračuje aj nasledujúce dni. Vo štvrtok (11.10.) večer filmovým blokom o 19.30 h a v piatok (12.10.) a sobotu (13.10.) filmovými blokmi o 17.00 a 19.30 h. "Okrem filmov sme pre návštevníkov pripravili aj sprievodné podujatia zamerané na outdoorovú tematiku, pre verejnosť pútavú besedu s cyklocestovateľom Martinom Stillerom, ktorá sa uskutoční v štvrtok o 18.00 h," uviedol pre TASR vedúci Kina Torysa v Sabinove Marek Šoltís.

Stiller prešiel podľa jeho slov na bicykli veľkú časť Európy. "V lete 2001 podnikol náročnú expedíciu na bicykli z Česka do Afriky s dĺžkou 5750 kilometrov. Na prelome rokov 2007 a 2008 uskutočnil 9320 kilometrov dlhú cykloexpedíciu naprieč celým austrálskym kontinentom zo západu na východ. V roku 2010 nasledovala polročná cyklocesta Amerikou, pri ktorej Martin s manželkou Renčou prešli na svojich bicykloch 7000 kilometrov po Kube, Mexiku a USA. Do dnešných dní precestoval viac ako 35 zemí," priblížil Šoltís s tým, že pre študentov si Stiller pripraví besedu o jednej z krajín.

Vtáčím spevom a premietnutím obrázkov predstaví žiakom základných a stredných škôl Miroslav Fulín základné druhy vtákov žijúcich v Sabinove a okolí a ku každému povie základné údaje či niečo zo života týchto vtákov.

"Je spoluautorom stálej prírodovednej expozície múzea Príroda Karpát. S podporou spolupracovníkov koordinuje od roku 2001 celoslovenský ekovýchovný program pre mládež Bocian. Ako člen slovenskej ornitologickej spoločnosti realizuje odchyt a krúžkovanie vtákov. Od roku 1975 sa zaoberá ochranou bocianov a posledných 23 rokov aj netopierov," povedal Šoltís.

Výstava ilustrácií Zuzany Fuskovej pre žiakov a študentov bude spojená s besedou o knihách Slovensko - krajina plna tajomstiev, Prázdniny s deduškom a Prázdniny s deduškom 2.

Medzinárodný festival outdoorových filmov sa za 15 rokov svojej existencie stal najväčším filmovým súťažným putovným festivalom nielen v Českej republike, ale tiež na svete. Je zameraný na športy i život s outdoorovou tematikou, na filmy dobrodružné, extrémne, adrenalínové, ale tiež cestopisné. Na festivale sa zúčastňujú českí, slovenskí a zahraniční autori, filmové štúdiá, národné televízie i súkromné televízne spoločnosti, a to v profesionálnej i amatérskej rovine.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…