Kráľovná nie je pre nikoho mamička a Kate nie je princezná. Tieto fatky ste o kráľovskej rodine nevedeli
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Kráľovná nie je pre nikoho mamička a Kate nie je princezná. Tieto fatky ste o kráľovskej rodine nevedeli

Sú najsledovanejšou rodinou na svete. Existuje však množstvo faktov, o ktorých sme doposiaľ nevedeli.

— Foto: TASR/AP

LONDÝN 8. októbra - Spomedzi všetkých kráľovských rodín je tá najznámejšia práve britská. Ľudia z celého sveta sledujú život Alžbety II. a celej jej rodiny. Aj napriek tomu existuje mnoho faktov, ktoré mnohí z nás doteraz nepoznali.

Obľúbené šperky kráľovnej

Perlový náhrdelník s tromi radmi je jedným z najobľúbenejších doplnkovej kráľovnej Alžbety. Keď mala len 10 rokov, dostala tento náhrdelník od svojho starého otca Georgea V. Neskôr Alžbete darovala jej babička, kráľovná Mária, perlové náušnice. Dnes sú oba doplnky neodmysliteľnou súčasťou panovníčky.

Foto: TASR/AP

Po nástupe trón nasleduje povinná zmena mena

Od dávnych čias si panovníci v rôznych krajinách menili po nástupe na trón svoje meno. Vo Veľkej Británii je táto tradícia tiež bežná. Kráľovná Viktória sa pred korunováciou volala Alexandrina a kráľ George bol Albert. Kráľovná Alžbeta II. túto tradíciu odmietla, keďže to bolo slobodné rozhodnutie, a tak nemala túto povinnosť. Veľa prívržencov tradícií, samozrejme, žiadalo, aby Alžbeta prijala po korunovácii iné meno, avšak ona dala najavo, že sa rozhoduje sama.

Foto: TASR /AP

Ako členovia kráľovskej rodiny oslovujú Alžbetu II.

Podľa rôznych zdrojov kráľovnú jej rodinní príslušníci oslovujú rôzne. Manžel princ Philip ju volá Lilibet. Tak volali Alžbetu, keď bola ešte dieťa. Ostatní dospelí členovia rodiny sú povinní ju oslovovať „Vaše Veličenstvo“. Ani jej syn Charles nemá žiadnu výnimku. Princ George volá kráľovnú Alžbetu II. Gan-Gan, čo znamená prababička.

Foto: TASR/AP

Skromnosť kráľovnej

Alžbeta II. je naozaj skromná žena. Mohla by slúžiť ako príklad pre svoje služobníctvo. Je totiž známa tým, že vždy pri odchode z miestnosti vypína svetlá a trvá na tom, aby to robili všetci obyvatelia paláca.

Rovnako sa tak jej skromnosť ukázala aj pri výbere laku na nechty. Našla si odtieň, ktorý používa roky. Konkrétne už od roku 1989. A nalakovať si ním nechty môžete v podstate aj vy. Kráľovná na jednu fľaštičku jemného odtieňu minie v prepočte iba necelých 8 eur.

Škandalózne fotografie kráľovnej

V roku 2015 britský denník The Sun zverejnil fotografiu z roku 1933, na ktorej je 7-ročná Alžbeta, jej malá sestra, ich matka a strýko Edward. Na škandalóznom zábere je zachytená veľmi chúlostivá situácia, kde členovia kráľovskej rodiny údajne používajú nacistický pozdrav. Kráľovská rodina bola veľmi sklamaná, keď sa záber dostal na verejnosť. Podľa ich slov ide o gesto, ktoré bolo v minulosti celkom bežné a treba brať do úvahy historický kontext, pretože toto gesto vraj vôbec nesúvisí s hajlovaním.

Foto: Pinterest.com

Mylné informácie

Alžbetu II. mnohí nazývajú aj anglickou kráľovnou. Nie je to však správne. Oficiálne ide o panovníčku Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. No a samozrejme aj ďalšie krajiny spadajú pod vládu britského panovníka. Konkrétne sú to: Austrália, Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Kanada, Grenada, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Svätý Vincent a Grenadíny, Svätý Krištof a Nevis, Šalamúnove ostrovy, Tuvalu a Jamajka. Kráľovná Alžbeta je teda panovníčkou až 16 krajín.

Foto: TASR/AP

Rovnako tak prichádza k nedorozumeniam pokiaľ ide o „princezné. Dianu tak začali volať ľudia. Ona sa však nenarodila do kráľovskej rodiny a podľa pravidiel tak niesla titul: „Jej kráľovská výsosť princezná z Walesu“. Ani Williamova manželka Kate Middletonová nie je princezná. Kate po svadbe prijala titul vojvodkyňa z Cambridge. A podobne je na tom aj najnovšia kráľovská nevesta Meghan Markleová. Tá nesie titul vojvodkyňa zo Sussexu.

Foto: TASR/AP

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…