Rakovina prsníka nesmie byť tabu, hovorí odborníčka
TASR
TASR

Rakovina prsníka nesmie byť tabu, hovorí odborníčka

Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti má každá žena od 40 do 69 rokov na Slovensku každé dva roky právo na preventívnu mamografiu.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 5. októbra (TASR) - O rakovine prsníka sa podľa onkologičky často nehovorí. Primárka Preventívneho centra Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave Alena Kállayová hovorí, že aj v súčasnosti o chorobe tradujú neuveriteľné archaizmy.

"Vyššia pravdepodobnosť jej vzniku je u žien po päťdesiatke, ale postihuje aj mladšie ženy. Vzniká pomaly a nenápadne. Najskôr žena nemá žiadne príznaky a v tomto štádiu je rakovinu schopná odhaliť preventívna mamografia," priblížila Kállayová, ktorá je tiež správkyňou organizácie na pomoc pacientkam s rakovinou prsníka Ružová stužka. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti má každá žena od 40 do 69 rokov na Slovensku každé dva roky právo na preventívnu mamografiu. "Mnohé uvedomelé ženy, ktoré chodia na preventívnu mamografiu, si takto zachránili život i zdravie," tvrdí Kállayová.

Neskôr sa rakovina môže prejaviť ako hrčka v prsníku. Preto sa odporúča vykonávať pravidelné samovyšetrenia. "Ak žena zistí zmenu v prsníku, mala by sa hneď obrátiť na svojho praktického lekára alebo gynekológa. Dôležité je, aby vyšetrenie urobili čo najskôr a žena sa nemusela zbytočne stresovať," vysvetľuje ďalej lekárka. Podľa nej z desiatich nálezov zistených pri samovyšetreniach bývajú skutočnou zmenou dva, ale vyšetriť treba všetky hrčky.

Hovorí, že ženy sa niekedy tak vystresujú, že nie sú schopné vyhľadať pomoc. Vtedy okolo seba začnú vysielať signály, že niečo nie je v poriadku: "Pozor, ak vaša kamarátka, sestra, matka či iná blízka hovorí o problémoch s prsníkmi. Treba sa jej priamo spýtať, či má problém aj ona, a ak áno, treba ju k odborníkom doviesť doslova za ruku." Podľa Kállayovej sa niektoré ženy tak veľmi boja, že, paradoxne, odkladajú návštevu lekára aj dlhšie ako rok. Tieto ženy potrebujú podporu od blízkych ľudí.

"Ak žena nechodí na preventívnu mamografiu ani si nerobí samovyšetrenia prsníkov pravidelne, potom je nález hrčky často náhodný a zvyčajne aj v pokročilom štádiu," uviedla Kállayová. Liečba môže byť podľa nej dlhá a náročná, avšak dnes má aj v tomto štádiu efekt a je rozumné ju postúpiť.

Na Slovensku ženy málo využívajú možnosť chodiť na preventívnu mamografiu. "Je to necelých 30 percent žien. Tie ostatné v kolotoči povinností matky, manželky a zamestnankyne zabúdajú na starostlivosť o svoje zdravie," tvrdí odborníčka. Tento jav je podľa nej typický pre mnohé štáty Európy a preto ženy predvolávajú na špeciálnu preventívnu skríningovú mamografiu na pracoviskách s veľmi kvalitnými prístrojmi. Žena sa krátko po vyšetrení dozvie výsledok a jej ošetrujúci lekár ho dostane aj písomne. "Takýto skríning odhalí už veľmi včasné štádia rakoviny vo veľkosti niekoľkých milimetrov. Ženy často potrebujú operáciu menšieho rozsahu a bez chemoterapie," priblížila Kállayová. Takýto efektívny skríning rakoviny prsníka chce Ružová stužka dosiahnuť aj pre ženy na Slovensku.

Organizácia fungovala od roku 2000 ako skupina dobrovoľníčok a od roku 2006 má formu neinvestičného fondu. Združuje ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, ich príbuzných a priateľov, ktorí sa snažia vzdelávať verejnosť o prevencii, samovyšetreniach a správnej životospráve.

V roku 2003 vstúpila Ružová stužka do celoeurópskeho združenia žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka, Europa Donna. Členky Ružovej stužky usporiadavajú rôzne vzdelávacie akcie a v spolupráci s ďalšími pacientskymi organizáciami rozbehli kampaň Poď na mamografiu, ja som už bola. Tiež zorganizovali Beh pre zdravé prsia a viaceré výstavy diel onkologických pacientov a ich príbuzných.

Onkologické ochorenie nemá podľa Kállayovej jedinú a známu príčinu. Ovplyvňuje ho veľa faktorov. K vzniku rakoviny podľa nej môže prispieť fajčenie, alkohol, nedostatok pohybu, nedostatok spánku, nesprávne zložená strava obsahujúca veľa tuku, stres i nadváha. Dedičnosť sa podľa nej podieľa asi len na desiatich percentách prípadov rakoviny prsníka.

Naopak, ochrániť sa pred rakovinou môže správne zložená strava, obsahujúca veľa surovej zeleniny, čiže šaláty a surové ovocie. Tiež chudé, predovšetkým biele mäso a často ryby. Obilniny predovšetkým celozrnné a radšej med ako cukor. Netreba zabúdať na pitný režim a pohyb na čerstvom vzduchu. Radšej ako stresovať sa si treba plánovať do blízkej budúcnosti príjemné zážitky, na ktoré sa môžete tešiť, pripomína lekárka.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…