Niektorí snívajú čiernobielo a až pätina ľudí zažila jasnovidecký sen. Toto sú tie najzaujímavejšie fakty o snívaní
Dobré noviny
Dobré noviny

Niektorí snívajú čiernobielo a až pätina ľudí zažila jasnovidecký sen. Toto sú tie najzaujímavejšie fakty o snívaní

Snívame všetci a každú noc, aj keď si to nepamätáme. Snívajú aj nevidiaci, hoci trochu inak. Počas sna možno dosiahnuť aj orgazmus. Prečítajte si 15 najzaujímavejších faktov o snívaní!

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 3. októbra - Snívanie je jedným z najzáhadnejších a najzaujímavejších zážitkov v našom živote. Počas rímskej éry boli dokonca niektoré sny predkladané senátu na analýzu a výklad. Rimania sa totiž nazdávali, že sny sú správami od bohov. Vykladači snov dokonca sprevádzali aj vojenských vodcov počas bitiek. Okrem toho je tiež všeobecne známe, že najmä umelci často získavajú kreatívne nápady zo svojich snov.

Ale čo vlastne vieme o snoch? Prinášame vám 15 zaujímavých faktov o snoch.

1. Zabudnete 90% svojich snov

Do 5 minút po prebudení zabudnete polovicu sna. Do 10 minút je preč až 90 %.

2. Nevidiaci ľudia snívajú tiež

Ľudia, ktorí sa stali nevidiacimi počas života, dokážu vidieť vo svojich snoch obrazy rovnako, ako vidiaci. Tí, ktorí sa nevidiacimi narodili, nevidia síce žiadne obrazy, ale prežívajú sny pomocou ostatných zmyslov - sluchu, čuchu, hmatu a emócií.

3. Snívame všetci

Každá ľudská bytosť sníva (s výnimkou prípadov extrémnej psychickej poruchy). Ak si myslíte, že nesnívate, v skutočnosti si svoje sny iba nepamätáte.

4. V snoch vidíme len tváre, ktoré poznáme

Naša myseľ si nedokáže vymýšľať tváre počas sna - v snoch vidíme skutočné tváre skutočných ľudí, ktorých sme stretli počas života, ale nemusíme vedieť, o koho ide alebo si osobu pamätať. Všetci sme videli stovky tisíc tvárí počas celého života, takže máme nekonečnú databázu, ktorú náš mozog môže využiť v našich snoch.

5. Nie každý sníva farebne

Celých 12 % pozorovaných ľudí sníva výhradne v čiernej a bielej farbe. Ostatní snívajú farebne. Štúdia z rokov 1915 až 1950 tvrdila, že väčšina snov je čierno-biela, výsledky sa však začali meniť v roku 1960. V súčasnosti sú čierno-biele iba 4,4 % zo všetkých snov osôb vo veku do 25 rokov. Nedávny výskum načrtol, že tieto meniace sa výsledky môžu byť spojené s prechodom z čierno-bieleho filmu a televízie na farebné médiá. Hypotézu sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť.

Až 12 % ľudí sníva len v čiernobielych farbách.
Až 12 % ľudí sníva len v čiernobielych farbách. Foto: Pexels

6. Sny sú symbolické

Ak sa vám sníva o nejakej konkrétnej téme, nie vždy je sen v skutočnosti o tom. Sny hovoria hlboko symbolickým jazykom. Nech už si váš sen vyberie akýkoľvek symbol, je veľmi málo pravdepodobné, že je v téme sna podstatný.

7. Sny sú zväčša negatívne

Pre čitateľov Dobrých novín zlá správa. Medzi najčastejšie emócie zažívané v snoch patrí úzkosť. Negatívne emócie sú častejšie ako tie pozitívne.

8. Môžete mať štyri až sedem snov za jednu noc

V priemere dokážete snívať jednu až dve hodiny každú noc.

9. Zvieratá snívajú tiež

Mnohé štúdie vykonané na zvieratách potvrdili rovnaké mozgové vlny počas snenia, aké sa vyskytujú u ľudí. Ak máte doma psa, skúste ho pozorovať počas spánku. Je možné, že bude napríklad pohybovať labkami podobne ako pri behu. Niektoré psy dokonca zo sna štekajú, takže je veľmi pravdepodobné, že zažívajú počas sna konkrétne zážitky. Pochopiteľne, to isté platí pre všetky zvieratá.

Zvieratá snívajú tiež.
Zvieratá snívajú tiež. Foto: Pexels

10. Počas spánku mozog úplne paralyzuje telo, aby ste si neublížili

Rýchle pohyby očí (REM) počas spánku sú bežným príznakom fázy snívania, ktorá u dospelého človeka zvyčajne zaberá 20-25 % celkového času spánku, čo je asi 90-120 minút.

V priebehu REM je telo paralyzované mozgom, aby sa zabránilo pohybom, ktoré prežívame v sne. Zjednodušene: aby ste v posteli nezačali napríklad utekať alebo umývať okná. Jediný pohyb, ktorý vtedy vaše telo dokáže urobiť, je práve spomínaný rýchly pohyb očí.

11. Vonkajšie vplyvy sa začleňujú do sna

Naša myseľ aj počas spánku naďalej interpretuje vonkajšie podnety, ktorými sú zamestnávané naše zmysly. Myseľ ich dokonca urobí súčasťou sna. To znamená, že niekedy počas spánku počujeme reálny zvuk a ten sa začlení do sna. Napríklad sa vám môže snívať, že ste na koncerte, ak počas vášho spánku niekto nablízku začne hrať na gitare.

12. Muži a ženy snívajú odlišne

Znie to zvláštne, ale muži majú tendenciu snívať viac o iných mužoch, než o ženách. Až 70 % postáv v mužských snoch sú iní muži. Na druhej strane, ženský sen obsahuje takmer rovnaký počet mužov a žien. Muži narozdiel od žien prežívajú omnoho viac agresívnych emócií.

13. Jasnovidecké sny

Výsledky niekoľkých výskumov na veľkých populačných súboroch naznačujú, že 18-38 % ľudí zažilo aspoň jeden jasnovidecký sen a 70 % zažilo déjà vu. Percento osôb, ktoré sa domnievajú, že jasnovidecké snívanie je možné, je ešte vyššie. Verí tomu 63-98 % ľudí.

Za jasnovidectvo, nazývané tiež "pohľad do budúcnosti", sa považuje predstava budúcich udalostí, ktoré nie je možné odvodiť zo súčasne dostupných zmyslami získaných informácií.

V sne možno dokonca zažiť aj orgazmus.
V sne možno dokonca zažiť aj orgazmus. Foto: Pexels

14. Ak chrápete, nemôžete snívať

Táto informácia zaplavila v poslednej dobe celý internet. Faktom však je, že sa zatiaľ nenašiel žiaden vedecký dôkaz, ktorý by podporoval toto tvrdenie. Nateraz sa musíte uspokojiť s tým, že snívame všetci a vždy. Aj váš chrápajúci otec, brat či manžel.

15. V sne možno zažiť orgazmus

Hoci nemôžete mať zo sexu v sne rovnaké fyzické potešenie, ako zo skutočného, predsa môžete zažiť orgazmus rovnako silný, ako v reálnom svete. Samozrejme, bez sprievodných fyzických efektov. Najmä počas lucidných snov môže byť tento zážitok rovnako príjemný a intenzívny (ak nie viac) ako v reálnom svete.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…