Téma Svetového týždňa vesmíru: Vesmír zjednocuje svet
TASR
TASR

Téma Svetového týždňa vesmíru: Vesmír zjednocuje svet

VZ OSN dňa 6. decembra 1999 v rezolúcii 54/68 pri vyhlásení Svetového týždňa vesmíru zároveň rozhodlo, že tento deň sa bude pripomínať každý rok na celom svete.

Astronaut Stephen Bowen z amerického raketoplánu Discovery počas prvého výstupu do otvoreného vesmíru 28. februára 2011. — Foto: TASR/AP

New York/Viedeň 3. októbra (TASR) - Vesmír zjednocuje svet. To je v roku 2018 téma Svetového týždňa vesmíru, ktorý si odborná aj laická verejnosť pripomína v dňoch 4.-10. októbra. Svetový týždeň vesmíru vyhlásili účastníci Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 1999 a v kalendári dní je od roku 2000.

VZ OSN dňa 6. decembra 1999 v rezolúcii 54/68 pri vyhlásení Svetového týždňa vesmíru zároveň rozhodlo, že tento deň sa bude pripomínať každý rok na celom svete.

Päťdesiat rokov po prvej Konferencii OSN pre mierový výskum vesmíru a mierové využitie mimo atmosféry z roku 1968 sa vo Viedni v júni tohto roku konala slávnostná konferencia UNICPACE + 50 práve na túto tému. Poprední odborníci z krajín, ktoré sa venujú výskumu vesmíru, sa po pol storočí vyslovili za ďalšie posilnenie a spoluprácu v danej oblasti.

Svetový týždeň vesmíru, na Slovensku označovaný aj ako Svetový kozmický týždeň, vymedzujú pre výskum vesmíru dva dôležité dátumy. Dňa 4. októbra 1957 v bývalom Sovietskom zväze (ZSSR) vypustili na obežnú dráhu prvú umelú družicu Zeme Sputnik 1 a 10. októbra 1967 vstúpila do platnosti Zmluva o mierovom využití kozmického priestoru - vrátane Mesiaca a ďalších nebeských telies.

Na Slovensku v tomto roku program v rámci Svetového týždňa vesmíru avizovali Hvezdáreň v Partizánskom a Hvezdáreň v Michalovciach.

Svetový týždeň vesmíru je medzinárodný sviatok a oceňuje sa ním vklad, ktorý veda a technika, zaoberajúce sa kozmom, prinášajú pre zlepšenie života človeka. Na celom svete sa počas týždňa organizujú podujatia zamerané na vzdelávacie programy súvisiace s vesmírom.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…