Kožný lekár: Hidradenitídu možno úspešne liečiť
TASR
TASR

Kožný lekár: Hidradenitídu možno úspešne liečiť

Na Slovensku je deväť špecializovaných pracovísk na liečbu hidradenitídy.

Ilustračné foto. — Foto: TASR

Bratislava 27. septembra (TASR) - Veľmi bolestivé a málo známe neinfekčné kožné ochorenie hidradenitída má viac spôsobov liečenia. Dôležitá je však u pacienta odvaha ísť s príznakmi k lekárovi a včasná diagnostika, uviedli to na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave odborníci z Univerzitnej nemocnice (UN) v Martine.

"Aj u nás lekárov to bola raritná choroba. Pritom existuje veľmi dlho, vraj jej ťažkú podobu mal aj Karol Marx. Sú tri štádiá ochorenia, od náznakov až po veľké ložiská na tele. Toto zápalové ochorenie vzniká v mieste potných žliaz, v podpazuší, na sedacej časti, v okolí pohlavných orgánov a u žien pod prsiami. Môže byť aj na tvári a chrbte. Teraz máme okolo 200 pacientov, dvaja nám už zomreli. Včasná biologická liečba liekmi býva veľmi účinná," konštatoval prednosta Dermatovenerologickej kliniky UN Juraj Péč.

Podľa neho najväčšie rizikové faktory tohto ochorenia sú fajčenie, obezita a nadmerné potenie. Prvé príznaky sa objavujú u mladých ľudí po puberte, vo veku 21 až 23 rokov. Ženy sú postihnuté dva- až päťkrát častejšie ako muži. Asi u tretiny pacientov je to dedičné ochorenie. Hidradenitída postihuje jedno percento dospelej populácie. Správne a včas je diagnostikovaných iba 19 percent prípadov. Keďže sa ochorenie prejavuje na chúlostivých miestach, ľudia sa o ňom hanbia hovoriť a nenavštívia lekára. Pre jeho nepríjemné prejavy má na život pacienta oveľa väčší vplyv ako napríklad psoriáza či veľký ekzém.

"Genetiku človek neovplyvní, ale môže prestať fajčiť aj zdravšie sa stravovať. Po vyliečení sa môže vrátiť do normálneho života," dodal Péč.

"Naším zámerom je zvýšiť povedomie u odbornej aj laickej verejnosti. Ľahšie formy hidradenitídy možno liečiť aj na iných ako špecializovaných pracoviskách. Dobre je, ak existuje spolupráca dermatológa s chirurgom. Keď sú otvorené hnisavé rany, už je to vážny stav. Odstraňujú sa chirurgickým zákrokom postihnutého ložiska kože," uviedol Marek Adámik z Chirurgickej kliniky a transplantačného centra UN.

Podobne ako jeho kolega i on pripomenul, že toto ochorenie je okrem bolesti aj veľmi nepríjemné pre pacienta, ktorý potrebuje psychickú podporu. To potvrdil pacient Pavol, ktorý od roku 2011 po otvorených príznakoch začal navštevovať lekárov.

"Vystriedal som viacerých aj odborných dermatológov, až som bol hospitalizovaný. Neprajem to nikomu prežiť, okrem bolesti som veľmi trpel aj psychicky. Oporou mi bola manželka a matka. Odporúčam všetkým nebrať na ľahkú váhu fajčenie a obezitu. Po siedmich rokoch hidradentitída takmer zmizla, ešte sa liečim injekciami. Môj stav sa veľmi zlepšil a normálne chodím do práce," povedal sa 33-ročný Pavol.

Na Slovensku je deväť špecializovaných pracovísk na liečbu hidradenitídy: dve v Bratislave, po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Nitre, Nových Zámkoch, Prešove a Trenčíne.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…