Ivan Šimko 20 rokov po porážke Mečiara: Dnešná opozícia musí pochopiť jednu vec, aby porazila Fica
Marián Balázs
Marián Balázs

Ivan Šimko 20 rokov po porážke Mečiara: Dnešná opozícia musí pochopiť jednu vec, aby porazila Fica

„Ak si niektorý menší subjekt, ktorý ide s takouto stranou do vlády myslí, že bude zachraňovať Slovensko, tak ho nezachráni, lebo matematika nepustí,“ upozorňuje Šimko.

BRATISLAVA 25. septembra - Presne pred dvadsiatimi rokmi, 25. a 26. septembra 1998, sa konali najvýznamnejšie parlamentné voľby v ére slovenskej samostatnosti. Vďaka nim sa konečne skončila vláda Vladimíra Mečiara. Avšak, skončil sa aj mečiarizmus? Čo všetko si z tohto obdobia nesieme ako bremeno? Čo všetko v tom čase napomohlo k zmene? Ktoré iniciatívy a kroky by mohli poslúžiť ako príklad aj pre prítomnosť? O týchto témach sa v talkšou KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom zhováral bývalý minister spravodlivosti, vnútra aj obrany Ivan Šimko, jedna z popredných postáv zápasu proti mečiarizmu.

Prečítajte si tiež: Sociologička: Politici stále nepochopili, že najpevnejšia hrádza proti extrémizmu je nesprávať sa korupčne

„Bola to tretia vláda Vladimíra Mečiara, jediná, počas ktorej vládol celé štyri roky a bola pre Slovensko zásadná, lebo sa vďaka nej dostalo do medzinárodnej politickej izolácie. Okrem toho počas tejto vlády prebiehala divoká privatizácia, čo bolo rozdávanie štátneho majetku ako akejsi koristi. Fungovalo to ako za feudalizmu, keď feudál rozdával svojej družine léna. Tam vzniklo to, čo dnes nazývame oligarchiou. Mnohí z nich sú ochotní byť lojálni aj súčasnej moci,“ spomína si na obdobie tretej Mečiarovej vlády Ivan Šimko a dodal, že ide o problém, ktorý nás prenasleduje dodnes. Oligarchia má podľa neho veľmi slabý vzťah k svojmu majetku, lebo ho nadobudla veľmi ľahko ako korisť. A práve tento stav sa podľa Šimka vtedajšia opozícia pokúsila zvrátiť, čo sa jej však celkom nepodarilo. „Vláda, ktorá z volieb vzišla, ústavnú väčšinu mala, napriek tomu toto neurobila,“ konštatuje Šimko na margo oligarchického systému, ktorý na Slovensku vytvoril a zanechal Vladimír Mečiar. „Všetky ostatné dôležité veci sa udiali, ale toto sa neudialo,“ upresnil narážajúc na reformy a neskorší vstup Slovenska do EÚ a NATO.

Skôr či neskôr sa pravda okolo únosu a vraždy odhalí

Vláda Vladimíra Mečiara však nie je spájaná len so vznikom oligarchickej vrstvy občanov v spoločnosti, ale aj s brutálnym zneužívaním moci, počnúc únosom prezidentovho syna, vraždy jej svedka Róberta Remiáša a neskoršieho udelenia tzv. Mečiarových amnestií na tieto činy. Amnestie sa napokon podarilo zrušiť vlani, teda takmer dve desaťročia od ich udelenia. „Nádej zomiera posledná. Mám nádej, že sa to dotiahne do konca. Myslím si, že aj v orgánoch činných v trestnom konaní pracuje veľa statočných ľudí, ktorým ide o spravodlivosť. Skôr alebo neskôr sa takíto ľudia aj k týmto kauzám dostanú, prípadne na nich aj dnes pracujú. Tieto činy nezostanú bez toho, aby sme sa dozvedeli, ako to bolo,“ dúfa Ivan Šimko, hoci pripúšťa, že páchatelia týchto trestných činov už dnes nemusia byť medzi živými, prípadne sa im môže podariť uniknúť spravodlivosti, napríklad vďaka premlčacím dobám.

Prečítajte si tiež: Sociológ Michal Vašečka: Prestávame sa spolu rozprávať, preto spejeme k autoritárskej vláde

Ivan Šimko si ako bývalý minister vnútra myslí, že vyšetrená bude aj vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Každý zanecháva stopy a orgány činné v trestnom konaní majú dnes také prostriedky, ako nikdy predtým. Musí ale existovať vôľa to objasniť,“ uviedol Šimko.

Kým nebude mať opozícia toľko, koľko Smer, k zmene nedôjde

„Ja si myslím, že väčšina ľudí na Slovensku chce žiť v demokracii. Problém je v ľuďoch, ktorí milujú moc,“ myslí si o nedokonalosti demokratického systému na Slovensku Šimko a upozorňuje, že ľudia milujúci moc spravidla začnú oslovovať ľudí, ktorí majú pocit, že spoločnosť nie je dokonalá, čím dokážu osloviť veľký košiar ľudí. Tak vznikajú veľké monolity, akým bolo napríklad Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a dnes Smer-SD. „Ak si niektorý menší subjekt, ktorý ide s takouto stranou do vlády, myslí, že bude zachraňovať Slovensko, tak ho nezachráni, lebo matematika nepustí,“ upozorňuje Šimko a dodáva, že práve preto si opozícia v deväťdesiatych rokoch uvedomovala, že do ringu s HZDS musí vstúpiť súper „rovnakej hmotnostnej kategórie“. V tom čase do bola koalícia demokratických strán združených v Slovenskej demokratickej koalícii (SDK). „A to je odkaz aj pre dnešné opozičné politické strany - kým sa zo žiadnej z nich, alebo spoločne z nich nevytvorí subjekt, ktorý bude mať rádovo toľko, koľko má Smer-SD, k zásadnejšej zmene nemôže dôjsť,“ povedal pre Dobré noviny Ivan Šimko.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…