Každý by mal po lete na sebe skontrolovať TOTO, môže si tým zachrániť život
TASR
TASR

Každý by mal po lete na sebe skontrolovať TOTO, môže si tým zachrániť život

Veľká časť populácie podľa odborníkov znamienkam či zmenám na koži nevenuje dostatočnú pozornosť.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 22. septembra (TASR) – Význam samovyšetrenia pokožky zdôrazňujú lekári najmä po letných mesiacoch, v ktorých býva vystavená tropickému slnečnému žiareniu. Veľká časť populácie podľa odborníkov znamienkam či zmenám na koži nevenuje dostatočnú pozornosť. Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť jeho vyliečenia je takmer stopercentná. Na význam samovyšetrenia kože po lete upozornil onkológ Radovan Barilla.

"Včasné zachytenie melanómu dáva pacientovi šancu na úspešné vyliečenie. Rakovina kože nemusí vždy vyzerať len ako čierne znamienko. V dermatologických ambulanciách by mali byť sledované všetky znamienka s odtieňmi tmavšej hnedej farby, svrbiace či ľahko krvácajúce znamienka," vysvetlil Barilla. Tieto zmeny môžu nastať práve po lete, keďže slnečné žiarenie je jedným zo spúšťačov rakovinotvorných procesov na tele.

Približne jedna štvrtina melanómov vzniká podľa odborníkov už z existujúceho materského znamienka a až takmer tri štvrtiny sa objavia aj na zdravej pokožke. Pri kontrole kože by sme podľa ich slov nemali zabúdať "na pokožku hlavy, plôšky nôh či genitálie". V prípade podozrivých zmien netreba návštevu lekára odkladať. Ak dermatológ vyhodnotí, že má znamienko rakovinový pôvod, odporučí ho na chirurgické vyrezanie.

Na rozdiel od iných druhov rakovín je podľa onkológa možné melanóm vidieť a včas ho zachytiť. Na jeseň bude mať široká verejnosť možnosť zúčastniť sa na kampani, počas ktorej budú odborníci bezplatne kontrolovať znamienka. Táto kampaň je zároveň výzvou aj pre ostatných, aby po lete v prípade akéhokoľvek podozrenia navštívili lekára.

Onkológ tiež vysvetlil, že "na vznik rakoviny kože je jednoznačne dokázaný vplyv slnečného ultrafialového žiarenia, ktorému je ľudské telo najviac vystavené počas letných mesiacov". "Ohrození sú všetci, väčšie nebezpečenstvo sa však týka ľudí, ktorí už boli aspoň raz za život spálení slnkom či ľudia so svetlejšou pokožkou, a teda nižšou hladinou melanínu - pigmentu, ktorý je zodpovedný za farbu kože," doplnil Barilla.

V septembri sa taktiež začína kampaň Antimelanoma day, ktorej cieľom je upozorniť na dôležitosť prevencie znamienok práve po letných mesiacoch. V troch slovenských mestách - v Košiciach (22.9), v Bratislave (29.9) a vo Zvolene (6.10) budú po lete bezplatne vyšetrovať znamienka odborníci, s ktorými bude možné podozrenia konzultovať.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…