Chrániť sa pred chrípkou možno očkovaním, poisťovne vakcíny preplácajú
TASR
TASR

Chrániť sa pred chrípkou možno očkovaním, poisťovne vakcíny preplácajú

Vlani takúto možnosť využilo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 4,4 percenta Slovákov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 21. septembra (TASR) – Aj tento rok platí, že zdravotné poisťovne preplatia svojim poistencom očkovanie proti chrípke. Vlani takúto možnosť využilo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 4,4 percenta Slovákov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa(VšZP) aj v sezóne 2018/19 uhradí svojim poistencom nad rámec zákona vakcínu proti chrípke uvedenú v zozname kategorizovaných liekov spolu s výkonom očkovania, ak ho indikoval všeobecný lekár. Odporúčame ho poistencom ako najúčinnejší spôsob prevencie proti tomuto ochoreniu. Tehotné poistenky sa v rámci nadštandardných služieb a vyšetrení, ktoré im VšZP poskytuje, môžu dať zaočkovať proti chrípke priamo v ambulancii gynekológa," uviedla hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Za očkovanie neplatia ani poistenci súkromných zdravotných poisťovní. "Očkovanie plne hradíme počas chrípkovej sezóny od októbra do februára," povedal PR špecialista Matej Štepianský. Najviac využívajú túto možnosť podľa jeho slov najmä poistenci starší ako 59 rokov. Pripomenul tiež, že ochrana pretrváva zhruba rok, preto je teda nutné rizikové skupiny opakovane preočkovávať každý rok. Poukázal aj na to, že sa neoplatí spoliehať sa na to, že "ak sú ostatní zaočkovaní, nie je od koho ochorieť".

"Union zdravotná poisťovňa nezmenila pravidlá úhrady očkovania proti chrípke. Vakcínu aj očkovanie poisťovňa hradí všetkým poistencom, ktorým očkovanie bolo odporúčané lekárom," potvrdil pre TASR hovorca zdravotnej poisťovne Union Matej Neumann. Union ZP uhradila v roku 2017 očkovanie proti chrípke v 10.919 prípadoch. Vo vekovej skupine do 15 rokov bolo očkovaných 1,2 percenta detí, vo vekovej skupine 16- až 58-ročných bolo zaočkovaných 1,8 percenta, v skupine 59 rokov a viac 13,3 percenta populácie danej vekovej skupiny.

Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie predovšetkým tehotným ženám, deťom od šesť mesiacov do päť rokov, osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami a zdravotníckym pracovníkom.

Chrípková sezóna sa blíži, každý rok sa začína s príchodom októbra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) určila, že trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka. Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Medzi akútne respiračné ochorenia patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc. Môžu prebiehať aj ako bezpríznakové ochorenia cez ľahké prechladnutie až po ťažké alebo komplikované ochorenia.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…