EÚ zaregistruje občianske iniciatívy za zdravé jedlo a proti podvodom
TASR
TASR

EÚ zaregistruje občianske iniciatívy za zdravé jedlo a proti podvodom

Iniciatíva zameraná na zdravé jedlo bude zaregistrovaná 2. októbra 2018 a iniciatíva za boj proti finančným podvodom bude zaregistrovaná 27. septembra 2018.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 19. septembra (TASR) - Kolégium komisárov v rámci stredajšieho zasadnutia v Bruseli rozhodlo o registrácii dvoch európskych občianskych iniciatív. Prvá má názov "Jedzte PÔVODné! Zistite, čo jete" (Eat ORIGINal! Unmask your food) a druhej dali organizátori názov "Stop podvodom a zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ".

Cieľom prvej iniciatívy občanov je zaviesť povinné vyhlásenie o pôvode pre všetky potravinárske výrobky s cieľom predchádzať podvodom, chrániť verejné zdravie a zaručiť právo spotrebiteľov na informácie.

Organizátori druhej iniciatívy požadujú uplatňovanie posilnených kontrol a prísnejších sankcií aj v tých členských štátoch Únie, ktoré nie sú súčasťou Európskej prokuratúry (EPPO) dohliadajúcej na podvody voči rozpočtu EÚ. Tento krok má zabezpečiť ochranu finančných záujmov Únie ako celku. Podľa európskej legislatívy nesmú právne akty rozlišovať medzi členskými štátmi výhradne na základe toho, či sa zúčastňujú na posilnenej spolupráci (ako je aj EPPO). Môžu sa tak stať len ak na to existujú objektívne dôvody – napríklad ak existujú rôzne úrovne ochrany finančných záujmov Únie.

Iniciatíva zameraná na zdravé jedlo bude zaregistrovaná 2. októbra 2018 a iniciatíva za boj proti finančným podvodom bude zaregistrovaná 27. septembra 2018.

Následne budú mať ich organizátori k dispozícii jeden rok na to, aby zozbierali podpisy na ich podporu. V priebehu roka musia získať aspoň jeden milión vyhlásení o podpore pochádzajúcich najmenej zo siedmich rôznych členských štátov EÚ. Až potom sa EK bude musieť v lehote do troch mesiacov vyjadriť, či sa týmito žiadosťami bude zaoberať, alebo nie, pričom v oboch prípadoch je povinná uviesť dôvody svojho rozhodnutia.

Európske iniciatívy občanov zaviedla Lisabonská zmluva. Občania môžu využívať tento nástroj na ovplyvňovanie tvorby celoeurópskej politiky od apríla 2012. Navrhované iniciatívy musia byť v súlade s primárnym právom EÚ (nesmú byť mimo rámca právomocí EK), nesmú predstavovať zjavné zneužitie práva, byť neopodstatnené ani šikanujúce a v rozpore s hodnotami Únie.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…