Do kaviarne prišiel tulák a vypýtal si šálku zavesenej kávy. Jeho príbeh inšpiruje aj vás
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Do kaviarne prišiel tulák a vypýtal si šálku zavesenej kávy. Jeho príbeh inšpiruje aj vás

Viete, čo je zavesená káva? Tento príbeh vás to určite naučí.

— Foto: Facebook

BENÁTKY 16. septembra - V dnešnej dobe sa človeku môže zdať, že svet prináša len negatívne veci. Záleží ale na nás ľuďoch. Vo veľkej miere vieme ovplyvniť to, čo sa okolo nás deje a vieme prispieť k tomu, aby sa náš svet ocitol vo veselých farbách. Vyčariť úsmev na perách a zahriať niekoho srdce nie je ťažké. V európskych metropolách ľudia dokážu nezištne pomôcť. Mnohí nehľadia a nerobia rozdieli medzi ľuďmi, všetci sme vo svojej podstate predsa rovnakí. Niektorým však treba trošku pomôcť a skrášliť im inak neľahký život. Dôkazom takéhoto momentu bol aj pár, ktorý zostal milo zaskočený.

Keď si chceli dopriať voňavú kávičku v malej útulnej kaviarni neďaleko krásneho talianskeho mesta Benátky, spozorovali veľmi zvláštnu situáciu. „Kým sme čakali na našu kávu, do kaviarne prišiel muž. Poprosil si dve kávy, jednu pre seba a druhú „na stenu“. Zatiaľ, čo sme sa snažili porozumieť tomu, čo sme videli, mužovi priniesli šálku kávy a on zaplatil za dve,“ spomína tichý pozorovateľ. Keď muž odišiel, čašník na papierik napísal „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu. Po malej chvíli sa rovnaký scenár zopakoval, len tu sedeli dvaja muži a zaplatili za tri kávy. Čašník opäť na lístok napísal „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu vedľa toho prvého. Keď to človek nikdy nezažil, pochopiteľne, nerozumie. „Keď sme zistili, čo to vlastne znamená, zostali sme zahanbení,“ priznala dvojica.

O pár dní sa do kaviarne vrátili opäť si vychutnať výbornú kávičku. Počas toho, ako tam sedeli, sa na kaviarni otvorili dvere. Dovnútra vstúpil veľmi skromne oblečený muž, pozrel na stenu, posadil sa na barovú stoličku a čašníka poprosil o jednu „šálku zavesenej kávy“. Ten na objednávku okamžite zareagoval a mužovi nalial voňavý čierny nápoj. Žiadne opovrhovanie, naopak barman mu poprial pekný deň. Muž slušne poďakoval, kávu si vypil a odišiel bez zaplatenia. Čašník zo steny zobral jeden papierik s nápisom „šálka kávy“ a hodil ho do koša. Vtedy pár pochopil, o čo v tejto kaviarni ide. „Rešpekt a citlivosť, s akými hľadia na potreby chudobných, nás úplne očarili,“ priznali obaja.

Zavesená káva

Presne tak, toto je „zavesená káva“. Zákazník, ktorý si to môže dovoliť a má štedré srdce, kúpi kávičku, a tak dopraje ľuďom, ktorí si to nemôžu dovoliť, aby sa nemuseli doprosovať, ale normálne si vychutnať šálku voňavej kávy. Týmto gestom robia z nášho sveta krajšie a láskavejšie miesto. Táto „služba“ je čoraz rozšírenejšia v rôznych kútoch zeme. Tak ako, kúpili by ste kávu „na stenu“?

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…