Posledná zmena času: EÚ prezradila, kedy si naposledy posunieme hodinky
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Posledná zmena času: EÚ prezradila, kedy si naposledy posunieme hodinky

Vieme, kedy si poslednýkrát prestavíte hodinky na letný čas.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRUSEL 13. septembra - Nie je tomu tak dávno, kedy celá Európa riešila, či sa zruší alebo nezruší striedanie zimného a letného času. Občania európskych zemí jednoznačne vyslovili svoj názor a boli proti pravidelným zmenám. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prezradil, kedy by si Európania mali poslednýkrát posúvať ručičky na hodinkách. Svoje plány odprezentoval počas svojho prejavu o stave Únie v Európskom parlamente. Vyzerá to teda tak, že ak orgány Európskej únie všetko včas schvália, posledná povinná zmena nastane v nedeľu 31. marca 2019.

Slobodné rozhodnutie

Nie je to však povinnosť. Krajiny, ktoré budú chcieť zostať pri letnom a zimnom čase, budú pokračovať v zaužívanej „tradícii“. V prípade, že sa však štát rozhodne prijať zrušenie striedania času, tak si občania ešte raz a už naposledy prestavia hodinky na zimný čas a to teda 27. októbra 2019. „S obľubou tvrdíme, že Európska únia sa má zaoberať prednostne zásadnými záležitosťami a u vecí menej dôležitých byť zdržanlivejšia. Nikomu sa ale nepáči, keď právny predpis EÚ diktuje, že sa dvakrát do roka musí meniť čas. Komisia dnes navrhuje zmenu. Striedanie letného a zimného času musí skončiť. Členské štáty by mali samostatne rozhodnúť, či sa ich občania budú riadiť letným alebo zimným časom,“ vyjadril sa vo svojom príhovore Juncker.

Koordinované zmeny

Návrh Európskej komisie má zaistiť, že všetky zmeny budú medzi susediacimi krajinami koordinované. Malo by sa tak predísť situácii, kedy by jedna krajina chcela prijať zrušenie striedania času a druhá sa rozhodla nič neupravovať. Návrh na ukončenie striedania letného a zimného času pripadá na budúci rok. Ide vraj o veľmi ambiciózny časový plán, vďaka ktorému budú môcť občania ťažiť z tejto zmeny čo najskôr. „V tejto fáze vyzývame členské štáty a podniky, aby zahájili potrebné prípravy k zaisteniu koordinovaného prístupu v celej Európskej únii,“ vysvetlila eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová.

Za zrušenie striedania času bolo až 84 % občanov EÚ

Všetky členské štáty Európskej únie majú povinnosť sa do apríla 2019 vyjadriť a nahlásiť, či chcú zostať pri štandardnom čase alebo trvalo prejdu na letný čas. Ten bol vymyslený umelo ešte v minulom storočí kvôli energetickým úsporám. Preukázalo sa však, že tie sú v dnešnej dobe úplne minimálne. V lete tak Európska komisia zverejnila dotazník, kde sa všetci občania členských štátov mohli k problematike vyjadriť. Výsledkom bolo 4,6 miliónov odpovedí, pričom za zrušenie striedania času bolo až 84 % opýtaných. Ako už sme spomenuli, aby sa tento odvážny plán dal splniť, návrh komisie musí schváliť Európsky parlament aj Rada do marca 2019.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…