Fotka, ktorá obletela svet: Muža posledný raz odprevádza na darcovstvo orgánov celá nemocnica
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Fotka, ktorá obletela svet: Muža posledný raz odprevádza na darcovstvo orgánov celá nemocnica

Rodinu zasiahla obrovská strata. Milujúca manželka stála pred ťažkým rozhodnutím. Vďaka jej súhlasu dnes žijú traja ďalší ľudia.

— Foto: Twitter/Alexis Rogers

WASHINGTON 11. septembra - Rodinná pohoda pri večeri sa v priebehu sekundy zmenila v boj o život. Keď Cletus Schnieders III večeral so svojou manželkou Carrie a ich troma deťmi - synmi Trentonom a Cletie a dcérou Samanthou začal sa dusiť. „Bola som v druhej miestnosti a rozprávala som sa s Cletusom. Nahnevalo ma, keď prestal odpovedať a nereagoval,“ spomína na hroznú situáciu milujúca matka a manželka. „Keď som k nemu prišla, uvedomila som si, že sa dusí. Následne skolaboval,“ opísala situáciu Carrie. Okamžite zdvihla telefón, zavolala na 911 a začala s oživovaním.

Cletus bol prevezený do nemocnice, kde, žiaľ, po dvoch dňoch poslednýkrát vydýchol. Zlyhal mu mozog a už sa nedalo nič robiť. Otec troch detí sa stal vhodným darcom orgánov, a tak sa Carrie musela popasovať s veľmi ťažkým rozhodnutím. Milujúca manželka sa nakoniec rozhodla a vďaka jej povoleniu na transplantáciu bolo možné zachrániť tri ľudské životy. Cletusove telo muselo byť z jednotky intenzívnej starostlivosti prevezené na operačnú sálu. Bolo teda nevyhnutné prejsť dlhou nemocničnou chodbou.

Keď Carrie vyšla na chodbu, zostala ako obarená. Pred sebou mala 150 ľudí. Na chodbe stáli vedľa seba zamestnanci nemocnice, sestričky, rodina a priatelia. Všetci si prišli uctiť muža, ktorý už o pár chvíľ zachráni čakajúcich na svoju druhú šancu. Čestnej rozlúčky sa zúčastnili aj členovia basketbalového tímu, ktorého súčasťou bol aj Cletus. „Pre mňa a syna Trenta to znamenalo veľmi veľa,“ priznala Carrie.

Nikdy na to nezabudnú

Nešťastná a ubolená manželka nikdy nezabudne na tento „ceremoniál“. „Najskôr som zo seba nevedela vydať ani slovko. Keď som sa pozrela na všetkých tých ľudí, ktorí nás tam prišli podporiť, mala som pocit, akoby sa život na sekundu zastavil. Stále mám svoju rodinu a priateľov. Všetci mi povedali, že byť súčasťou tohto okamihu bolo pre nich ťažké a bolestivé, no zároveň úžasné,“ vyslovila sa Carrie, ktorá si túto chvíľu zachytila na fotografiu. Tú následne uverejnila na Facebooku a spustila tým obrovskú vlnu podpory. Ľudia reagovali na záber, ktorý nesie posolstvo, veľmi pozitívne. „Počas prvých dní som dostávala správy od ľudí z celého sveta, dokonca aj z Austrálie. Jeden muž za mnou prišiel až do Oregonu, aby mne a môjmu manželovi poďakoval. On totiž vďaka transplantácii pečene mohol vidieť, ako jeho vnúčatá vyrastajú,“ spomína Carrie. Ako sama priznala, silné príbehy a vďaka zo strany neznámych ľudí boli tým, čo ju prvé dni držalo nad vodou.

Stretnutie s Johnom Mockom

Bolesť z nečakanej smrti otca a manžela neprebolí tak skoro. Rodina však v ťažkej situácii zažila jeden silný a pozitívny okamih. John Mock, muž ktorý prijal Cleteovu pečeň, požiadal svoju dcéru, aby vyhľadala rodinu, vďaka ktorej dostal druhú šancu na život. „Chcel som tejto rodine poďakovať za to, že mi zachránili život. Bez nich by som bol dnes mŕtvy. Taktiež im chcem prejaviť úprimnú sústrasť,“ priznal John. Nielen on sa snažil skontaktovať s rodinou. Na druhej strane aj Carrie napísala list organizácii, ktorá pomáha uľahčiť darcovstvo orgánov a požiadala ich o pomoc pri vyhľadaní Johna Mocka. Stretnutie sa podarilo zorganizovať a obe strany boli dojaté. „Po prvých dvoch minútach to vyzeralo, ako keby sme sa poznali odjakživa,“ priznal John. Stretnutie dopadlo nad očakávania a obe strany prejavili záujem aj o ďalší kontakt. Dnes si spolu pravidelne volávajú každý týždeň a už v októbri plánujú ďalšie stretnutie.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…