Európski novinári chcú smernice o autorských právach
TASR
TASR

Európski novinári chcú smernice o autorských právach

V júli na poslednom zasadnutí europarlamentu sa v zákonodarnom zbore Európskej únie pre uvedenú smernicu nenašiel dostatok podpory.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 28. augusta (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú musieť na septembrovom plenárnom zhromaždení v Štrasburgu (12.9) zohľadniť postoj stoviek európskych novinárov podporujúcich návrh smernice o autorskom práve, podľa ktorej by veľké internetové platformy mali povinnosť prepúšťať časť svojich finančných ziskov tým médiám, na ktorých novinárske články, fotografie či videá odkazujú.

V júli na poslednom zasadnutí europarlamentu sa v zákonodarnom zbore Európskej únie pre uvedenú smernicu nenašiel dostatok podpory. Sporný je najmä článok 11, podľa ktorého vydavatelia môžu vyžadovať poplatky za odkazy alebo náhľady na článok na internetových platformách.

Cieľom reformy navrhnutej Európskou komisiou v roku 2016 je modernizácia autorských práv v digitálnom veku.

"Je to veľmi intenzívny, agresívny boj, pretože ide o veľa peňazí," uviedla v utorok belgická televízna stanica RTBF názor Oliviera Hoedemana z neziskovej organizácie Corporate Europe Observatory (CEO), ktorá skúma vplyv lobistov v EÚ.

Podľa RTBF je chystaná reforma autorských práv predmetom širokého lobovania, kde na jednej strane sú podporovatelia smernice - média a autori - a na strane druhej jej oponentmi - veľké digitálne platformy ako Google News, Facebook, Wikipédie či Twitter. Tie sa nechcú deliť o zisky, ktoré im plynú najmä z reklamy sprevádzajúcej odkazy na mediálne produkty.

Do sporu sa zamiešali aj tzv. "pirátske strany", ktoré poukazujú, že táto smernica naruší slobodu internetu.

Iniciatíva zaangažovať do boja o smernicu o autorskom práve samotné médiá vzišla od vojnového spravodajcu francúzskej tlačovej agentúry AFP Sammyho Ketza. Pripravil petíciu vyzývajúcu na zachovanie článku 11 smernice. Podľa jeho názoru ide o prežitie nezávislých médií v Európe. Tie by vďaka smernici mali potvrdené vlastnícke práva na tvorbu umiestnenú na internete. V súčasnosti novinári poskytujú svoje diela pre spomínané platformy zadarmo a anonymne.

Petíciu už podpísalo 103 novinárov z 27 európskych krajín a Ketzov článok v utorok uverejnilo množstvo európskych médií.

RTBF v tejto súvislosti upozornila, že viacero europoslancov sa sťažovalo na "bezprecedentné" lobovanie zo strany "veľkej štvorky" GAFA (Google, Apple, Facebook a Amazon), ktorá si neželá zavedenie smernice v jej súčasnom znení.

"Jediné, s čím to môžem porovnať, je priemysel so strelnými zbraňami," opísala situáciu francúzska europoslankyňa Virginie Rozierová z tábora socialistov a demokratov. Priznala, že pred júlovým hlasovaním v EP dostala okolo 40.000 e-mailov proti tejto smernici. Podľa jej vyjadrenia používa GAFA "obrovské finančné prostriedky" na financovanie zamaskovaných "pseudoobčianskych" kampaní proti reforme autorského zákona.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…