Kostolík v Leštinách nemal nikdy stáť, napokon je zapísaný v UNESCO
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Kostolík v Leštinách nemal nikdy stáť, napokon je zapísaný v UNESCO

Slovensko skrýva skvosty, aké nám môže závidieť celý svet, pretože niečo podobné nikde inde nenájdete.

Drevený artikulárny kostol v Leštinách. — Foto: Facebook/Jareso

LEŠTINY 2. septembra (Dobré noviny/TASR) - Na Orave dobre, na Orave zdravo... a mohli by sme zaspievať aj, že na Orave pekne. Tento región na severe Slovenska skrýva totiž unikátny drevený kostolík, ktorý pred desiatimi rokmi zapísali do UNESCO.

Artikulárny kostol v Leštinách je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov.
Artikulárny kostol v Leštinách je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Ide o drevený kostolík v Leštinách neďaleko Dolného Kubína, ktorý patrí medzi päť artikulárnych kostolov na Slovensku. Artikulárny je preto, lebo vznikol na základe artikúl v období silnej protireformácie. Podľa dohody, ktorá obsahovala až 72 článkov, mal byť takýto kostol postavený do roka, iba z dreva, bez jediného klinca a bez základu, na odľahlom mieste, bez veže a zvona, so vzhľadom blízkym obytnému domu a s vchodom situovaným nie priamo z ulice... Boli to takmer nesplniteľné podmienky, ktoré mali evanjelikom zabrániť mať svoje vlastné miesto na bohoslužby.

Pomoc zo Švédska

Ale iba takmer nesplniteľné. Veriaci sa spojili a na konci 17. storočia si drevený artikulárny kostol v Leštinách aj postavili. Nebolo by to však možné bez pomoci švédskych tesárov, ktorých vyhľadali, pretože boli chýrni tým, že stavali lode bez klincov. A tí im aj prezradili, ako na to. „Kostol postavili tak, že drevo zapadalo do seba, preto nebolo treba použiť klince,“ uviedla pre Pravdu Viera Murínová, obyvateľka Leštín, ktorá roky sprevádza turistov kostolíkom..

V tomto kostole sedával aj Pavol Országh Hviezdoslav či Margita Figuli.
V tomto kostole sedával aj Pavol Országh Hviezdoslav či Margita Figuli. Foto: Facebook/Dušan Lukáš

Kostol dal vybudovať Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na Oravskom zámku, ale aj prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne a ktorý je tu aj pochovaný spolu so svojimi potomkami.

Táto národná kultúrna pamiatka je bohato zdobená a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov. Interiér zdobia nástenné kvetinové maľby, nachádza sa v ňom barokový oltár s drevorezbou z konca 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia. A neskôr mu pribudla aj zvonica.

Barokový oltár v drevenom artikulárnom kostole v obci Leštiny.
Barokový oltár v drevenom artikulárnom kostole v obci Leštiny. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

„Z architektonického pohľadu predstavuje typický model kostola z konca 17. storočia. Spolu s kostolom sa v jeho blízkosti vybudovala aj fara. Kostol má podlhovastý pôdorys a je na príkrom svahu. Tento sklon bol vyrovnaný kamennou základňou. Na výstavbu sa použilo smrekové drevo z okolitých lesov. Dominantu kostola tvorí veľká valbová strecha pokrytá dreveným šindľom. Súčasťou kostola je aj malá prístavba za oltárom. Vstup do kostola tvorí portál s archivoltou,“ uviedla obecná samospráva na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Chodil sem aj Hviezdoslav

Jedinečný je aj tým, že sa do do dnešných dní zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí medzi Chočskými vrchmi a Oravskou vrchovinou.

Na bohoslužby tu chodil napríklad aj Pavol Orzságh Hviezdoslav, ktorý tu bol aj pokrstený. V kostole však sedávala aj Margita Figuli, no na rodziel od slávneho básnika bola v časti pre chudobnejší ľud.

V obci Leštiny na Orave sa nachádza národná kultúrna pamiatka - artikulárny drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688-9.
V obci Leštiny na Orave sa nachádza národná kultúrna pamiatka - artikulárny drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688-9. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Kostol v Leštinách patrí medzi deväť Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré sa v roku 2008 dostali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. A práve vďaka tomu zápisu sa tieto národné kultúrne pamiatky dostali do oveľa väčšieho povedomia širokej verejnosti, ktorá obdivuje krásu týchto skvostov slovenskej sakrálnej architektúry.

Už ste čítali?

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…