Neprináša vám už život radosť? Dajte sa na túto 21-dňovú výzvu, na jej konci budete šťastnejší a múdrejší
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Neprináša vám už život radosť? Dajte sa na túto 21-dňovú výzvu, na jej konci budete šťastnejší a múdrejší

Na svete je mnoho výziev, ktoré sľubujú vyššie sebavedomie, zhodenie prebytočných kilogramov či spevnenie postavy. No táto výzva môže byť pre váš život skutočne prínosná. Konečne vás totiž urobí šťastnými, ale aj múdrejšími a zdravšími.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 13. septembra - Skladá sa váš život zo samej práce, nedostatku voľného času a ešte aj rôznych pridaných problémov? Prípadne patríte k tak vyťaženým ľuďom, že vás už takmer nič nedokáže potešiť? Potom ale iste viete, že takto sa dlhodobo fungovať nedá a ak to nezmeníte, čoskoro sa môžu pridružiť aj zdravotné problémy. Ak neviete, čo vymyslieť, aby sa vás život stal lepším, skúste sa vrhnúť do tejto 21-dňovej radikálnej výzvy. Radikálnej preto, že jej na konci sa z vás stane celkom nový človek. Spokojnejší, zdravší a šťastnejší. Zoznam aktivít počas jednotlivých dní výzvy priniesol portál Business Insider, ktorý ním už dokázal inšpirovať množstvo ľudí na celom svete. Začať môžete hocikedy, základom je dodržiavať aktivity, ktoré na dané dni pripadajú. Alebo si nechajte čas a po predĺženom víkende to budete môcť od pondelka rozbaliť naplno a riadiť sa týmto zoznamom dopodrobna.

1. deň, pondelok - vyčistite si zuby, robte tak do konca života

Možno to znie zvláštne, no mnoho ľudí nevenuje čistení zubov dostatok času. Hlavne si ich nečistia každý deň. V prvý deň výzvy si ich preto vyčistite poctivo ráno aj večer, a to nielen zubnou kefkou. Použite aj niť či medzizubnú kefku a nezabudnite na ústnu vodu. Jednoducho, začnite sa svojmu chrupu venovať konečne poctivo a zodpovedne. Nezdravý úsmev totiž znižuje sebavedomie a ešte aj môže privodiť pridružené zdravotné problémy.

2. deň, utorok - zacvičte si, robte tak do konca života

Všimli ste si niekedy, že ste sa po zobudení cítili akosi „pod psa“? No keď ste to cez deň rozchodili, bolo vám lepšie? Pohyb a cvičenie sú skutočne magickým liekom takmer na všetko. A ak aj nemôžete z rôznych dôvodov podávať veľkolepé výkony, nájdite si aspoň také cviky, ktoré sú pre váš stav primerané a vhodné. No ak začnete pravidelne cvičiť, uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a možno aj vyzerať mladšie.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

3. deň, streda - začnite si písať denník, robte tak každý deň do konca výzvy

Zapísanie si udalostí i pocitov, ktoré vás daným dňom sprevádzali, je úžasná psychohygiena. Sami pred sebou si môžete zanalyzovať, čo ste v tento deň urobili, ako ste sa cítili a čo by sa dalo zlepšiť.

4. deň, štvrtok - začnite čítať knihu

Ale pozor, musí to byť beletria. Príbehy na stránkach kníh vás prenesú do celkom iného sveta a povzbudia vašu predstavivosť. Okrem toho si konečne doprajete zmenu oproti neustálemu pozeraniu na displej mobilných zariadení či počítačov. Kniha vás navyše pred spaním príjemne unaví a uvidíte, že sa v tú noc vyspíte tak dobre, ako už dávno nie. Samozrejme, knihu nezabudnite dočítať.

5. deň, piatok - choďte na obed s kolegom, ktorého príliš nepoznáte

Cestou k zlepšeniu svojho života je vystúpenie z vlastnej komfortnej zóny. Skúste preto aspoň v ten deň zavolať na obed kolegu, s ktorým sa až tak dobre nepoznáte. Ani neviete, ako môže nový človek vo vašej blízkosti rozšíriť vaše obzory, spríjemniť vám deň a prinútiť vás cez víkend popremýšľať nad tým, či by ste sa nemali opäť o čosi viac socializovať.

6. deň, sobota - choďte do múzea

Cez týždeň možno na to čas nemáte, okrem toho, otváracie hodiny múzeí či galérií neprajú tvrdo pracujúcim ľuďom, ktorí trávia v práci aj 10 hodín denne. Sobota je preto ideálny deň, ako sami seba kultúrne obohatiť, esteticky potešiť a možno sa aj dozvedieť niečo nové. Okrem toho - nikdy neviete, koho inšpiratívneho tam stretnete.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

7. deň, nedeľa - podporte dobrovoľníctvo

Skúste porozmýšľať nad tým, do akej dobrovoľníckej aktivity by ste sa mohli zapojiť. Nedeľa je voľný deň, máte tak dosť času na to, aby ste mohli nad tým porozmýšľať. Dobrovoľníckych aktivít je určite aj vo vašom okolí dosť, hoci by to malo byť „len“ obyčajné čistenie potoka.

8. deň, pondelok - začnite šetriť

K tomu vám pomôžu moderné aplikácie. Stiahnite si takú, ktorá vám ukáže, ako správne hospodáriť. Ak nechcete svoj telefón zahlcovať novými aplikáciami, prečítajte si na internete rady odborníkov o tom, ako efektívne šetriť, prípadne si založte zošit, kde si začnete poctivo zapisovať, na čo a kedy ste minuli peniaze a či to bolo naozaj potrebné. Urobte tak hneď, ako sa vrátite z práce.

9. deň, utorok - vytrieďte šatstvo

Ruku na srdce - koľko vecí máte v skrini, ktoré ste na sebe nemali celé mesiace, roky alebo nikdy? Spomeňte si na bod číslo 7 a pripravte veľkú tašku. Hlavným cieľom tohto bodu výzvy je vyradiť všetky veci, ktoré ste na sebe nemali aspoň jeden rok. Môžete ich darovať do kontajnerov na šatstvo, do centra na pomoc bezdomovcov či do centra na pomoc týraným ženám alebo ho darujte svojim známym.

10. deň, streda - pretrieďte maily

Bežný pracujúci človek na to takmer nikdy nemá čas, no schránka plná mailov dokáže ľudí niekedy priviesť do šialenstva. Najvyšší čas nepotrebné maily raz a navždy vymazať.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…