Na nábreží Oravy v Dolnom Kubíne vzniká nová cyklotrasa
TASR
TASR

Na nábreží Oravy v Dolnom Kubíne vzniká nová cyklotrasa

Dokončia ju koncom októbra.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Dolný Kubín 11. októbra (TASR) – Na nábreží rieky Orava v Dolnom Kubíne, v úseku od železničnej zastávky Veľký Bysterec po cestný most na Zochovej ulici, pribudne koncom októbra 1,5 kilometra dlhá cyklotrasa. Práce na vybudovaní novej komunikácie pre cyklistov spustila tamojšia radnica v septembri. Celkové náklady na realizáciu boli vyčíslené na 402.700 eur.

Vedúci odboru výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne Pavol Starek uviedol, že súčasťou cyklotrasy budú napríklad štyri oddychové zóny, v rámci ktorých bude umiestnených 12 lavičiek, cyklostojany, odpadkové koše či vzduchová pumpa. "Ďalej tam nájdeme aj zostavu 15 cykloboxov vrátane príslušenstva. Okrem toho bude cyklotrasa zahŕňať aj verejné osvetlenie, vodorovné a zvislé dopravné značenie," vymenoval.

Povrchová úprava cyklotrasy bude z asfaltovej krytiny, olemovaná cestnými obrubníkmi. Oddychové miesta budú v tvare kruhu posypané štrkovou drťou. "Keďže trasa novej cyklotrasy prechádza po pravej strane nábrežia rieky Orava, dochádza k stretu s už existujúcimi stavebnými konštrukciami, najmä visiacimi lavicami ponad rieku. Táto kolízia si vyžiadala odbočenie trasy, spevnenie podkladu a prekládku oplotenia. Trasa prechádza aj úsekom určeným pre vjazd ťažkej techniky na údržbu vodného toku správcom a križuje existujúce inžinierske siete, čo sa odráža aj vo zvýšených finančných nákladoch na podkladové vrstvy," vysvetlil vedúci odboru výstavby.

Nakoľko ide o práce na líniovej stavbe, ich realizácia bola rozdelená na štyri úseky tak, aby nebola obmedzovaná prejazdnosť miestnych komunikácií. Stavenisko a výjazdy stavebnej techniky sa budú postupne presúvať, a to do lokality pri lavici na Geceľ, pri lavici pri zimnom štadióne a pri kolonádovom moste. "Zároveň by sme sa chceli obrátiť so žiadosťou na obyvateľov parkujúcich na priľahlých parkovacích plochách o zvýšenie opatrnosti, trpezlivosť a akceptovanie nevyhnutného stavebného ruchu," doplnil Starek.

Cieľom spoločného cezhraničného projektu "Na bicykli za kultúrnym a prírodným dedičstvom pohraničného regiónu", v rámci ktorého cyklochodník vzniká, je rozšíriť už existujúcu trasu Trstená - Nowy Targ o ďalšie úseky. Do projektu sa okrem mesta Dolný Kubín zapojilo ešte ďalších deväť partnerov. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu bude prefinancovaných 95 percent oprávnených nákladov zámeru.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…