Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“

Obyvatelia sa v kritickej situácii vzopreli a dnes žijú závideniahodný život. Island je krajinou, ktorá by mala byť príkladom.

Záber z hlavného mesta Reykjavík. — Foto: Unsplash

REYKJAVÍK 22. septembra - V dnešnom svete je až priveľa zloby. Krajiny v rôznych kútoch sveta bojujú s násilím a korupciou, morálne hodnoty ľudí sú nepochopiteľné a môže sa zdať, že už zabúdame na dobro a život bez zbytočných problémov. Jeden štát si však tieto hodnoty zachoval. Krajina, ktorá nemá armádu, kde si obyvatelia nezamykajú svoje domy a autá, kde je energia pre všetkých zadarmo. Krajina, kde by ste len márne hľadali kasína či reštaurácie. Touto vysnívanou krajinou je Island.

Prečítajte si tiež: Prečo mladí na Islande nepijú alkohol, nefajčia a nedrogujú? Krajina dokázala nemožné, no svet si príklad nevzal

Prelomová ekonomická kríza

Práve na Islande sa v roku 2008, kedy vypukla ekonomická kríza, konala revolúcia. Politické sily tu stratili absolútnu moc, banky boli znárodnené a tých, ktorí stáli za organizovaním krízy, našli a poslali za mreže. Islanďania sa nebáli a vyšli do ulíc. Chceli ochrániť svoju novú ústavu, ktorá bola napísaná práve v prospech všetkých ľudí. Neuveriteľných 93 % obyvateľov v referende hlasovalo za to, že bankárom nevrátia dlhy. Ostatným krajinám sa tento spôsob boja nepáčil a na Island bol vyvíjaný bezprecedentný tlak. Spojené kráľovstvo a Holandsko pohrozili tvrdými ekonomickými sankciami či úplnou izoláciou krajiny v prípade, že nebudú dlhy islandským bankám vyplatené.

Tlak prichádzal z každej strany. Medzinárodný menový fond zdvihol varovný prst s tým, že Islandu už nikdy neponúkne pomoc. Britská vláda sa zas vyhrážala zmrazením úspor a bežných účtov obyvateľov. Island sa však nedal a všetkým tlakom odolal. „Bolo nám povedané, že ak neprijmeme podmienky medzinárodného spoločenstva, staneme sa severnou Kubou. V prípade, že by sme súhlasili, stali by sme sa severom Haiti,“ opísal situáciu vtedajší prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Aj vďaka odvahe sa dnes Island považuje za inšpiratívny sociálny model. Island je krajinou s najpokročilejším sociálnym systémom, s citom pre humánnosť a mier.

Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať.
Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať. Foto: Unsplash

Takto sa žije na Islande

1. Obyvateľov na Islande je pomerne málo. Ľudia sa tu navzájom poznajú, a tak tu vládne dôvera. Je bežné, že si tu domáci nezamykajú domy ani autá, ktoré sú mnohokrát zaparkované s kľúčom v zapaľovaní.

2. Turisti, ktorí navštevujú krajinu, tvoria viac ako dvojnásobok v porovnaní s domácim obyvateľstvom. Cestovný ruch tu tvorí tretinu HDP.

3. Na Islande nefunguje žiadna armáda. Ochrannú funkciu majú pod svojimi krídlami príslušníci pohraničnej stráže. V prípade, že by Islanďan chcel slúžiť, nemá to zakázané. Môže sa pripojiť k nórskej armáde a to vďaka dohode, ktorá medzi týmito dvoma krajinami existuje.

4. Tento rozdiel je naozaj obrovský. Obyvatelia Islandu majú totiž v porovnaní s inými energiu úplne zadarmo. Island patrí do úzkeho kruhu krajín, ktoré využívajú diaľkové vykurovanie. Všetká použitá energia je získaná z netradičných zdrojov. Výnimkou je iba palivo pre automobily.

5. Milovníci McDonaldov by si na tomto mieste určite neprišli na svoje. Len márne by ste totiž hľadali reštaurácie s touto značkou. Všetky boli totiž zatvorené počas krízy v roku 2009. Rovnako tak tu nenájdete žiadne kasína a miesta, ktoré holdujú hazardu.

6. Študovať a bezplatne, to je realita islandských škôl.

7. Táto krajina nepozná súkromné nemocnice ani súkromné poistenie. Island má totiž jeden z najrozvinutejších systémov verejného zdravotníctva. Vo svetom rebríčku si vyslúžilo 15. miesto.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…